Fotbal

Očkování je cesta jak hrát s fanoušky, zní ze Sparty. Bohemians jsou v problémech

Očkování je cesta jak hrát s fanoušky, zní ze Sparty. Bohemians jsou v problémech
Hráči Sparty na děkovačce se svými fanoušky Zdroj: Pavel Mazáč / CNC / Profimedia

Na základě nových vládních opatření budou moci na sportovní stadiony pouze fanoušci, kteří mají dokončené očkování nebo prodělali covid-19 v posledních 180 dnech. Pro některé kluby by to nemělo znamenat zásadní úbytek fanoušků, protože většina z těch, kteří chodili, byli očkovaní, ale například ve fotbalových Bohemians očekávají velký odliv z tribun. Sparta je ale vděčná za to, že díky očkování vůbec nějací fanoušci na fotbal na rozdíl od minulého ročníku mohou.

Během covidové krize zaznamenaly sportovní kluby znatelný úbytek fanoušků, kteří přišli svůj tým podpořit přímo na stadion. Od příštího týdne se budou tato čísla opět zmenšovat. Co to konkrétně znamená pro fotbalové kluby?

"Pro nás jsou nejdůležitější dva dokumenty, které nám vymezují fungování a organizování zápasů. Jedním z nich je mimořádné opatření. Zatím proběhla, pokud se nepletu, tisková konference, na které vláda v demisi řekla, jaká pravidla si představuje, a že o tom bude mluvit s vládou následující. Tím druhým dokumentem je protokol opatření, který vydává Česká fotbalová asociace," řekl pro TN.cz tiskový mluvčí fotbalové Sparty Ondřej Kasík.

Zatímco v loňském roce se dva měsíce vůbec nehrálo po celé Evropě a následně pokračovaly ligové soutěže před prázdnými nebo značně prořídlými tribunami, nyní fanoušci i přes vysoká čísla nakažených na stadion stále můžou, za což jsou ve Spartě vděční.

Související obsah

​​"My samozřejmě víme, jaká ta situace je. Určitě je důležité k tomu říct, že jsme rádi za to, že i když covidová situace není dobrá, což je potřeba si přiznat, tak na rozdíl od minulého roku nám očkování umožňuje možnost se na stadion dostat. Primárně je to cesta, jak pokračovat i za nepříznivé covidové situace za přítomnosti fanoušků. Chceme, aby fanoušci stadion vnímali jako bezpečné prostředí," popisuje Kasík.

A ovlivní nová vládní opatření nějak návštěvnost na Letné?  "Statistika, ze které vycházíme, je počet prodaných permanentních vstupenek a počet permanentkářů, kteří jsou očkovaní, a to je významné číslo."

ZTRÁTY BOHEMIANS JSOU V DESÍTKÁCH MILIONŮ KORUN

Velmi negativní následky budou mít nová nařízení pro pražské Bohemians, alespoň podle jejich tiskového mluvčího Petra Koukala. "Pokud dojde k tomu, že nebudou uznávané ani PCR testy, tak očekáváme značný úbytek fanoušků, a to i v případě, že by ty PCR testy ještě byly platné, protože cena testu je čtyřnásobná ceně vstupenky, takže to pro lidi nebude ekonomicky dávat smysl."

Jak zásadní úbytek bude, není jisté. "Kolik fanoušků bylo očkovaných, nemáme zjištěno, protože pro nás bylo žádoucí, aby prokázali bezinfekčnost. Ale jakým způsobem to udělali, už je vedlejší, protože ten vzorek není takový, že na další zápas přijdou ti stejní fanoušci nebo že se mezitím nechají očkovat či jim neuplyne lhůta 180 dnů," vysvětluje Koukal pro TN.cz. 

Související obsah

​Změna cen vstupného ale není podle Koukala na pořadu dne. "Nemám k tomu oficiální stanovisko vedení, ale neočekávám, že bychom s úbytkem fanoušků zvyšovali cenu vstupného, abychom to kompenzovali. Neudělali jsme to minulý rok, nebudeme to dělat ani teď. Ani na druhou stranu snížení cen vstupného by nemělo smysl. Naopak by tím klubu vznikly další ztráty, které za ten rok a půl jsou dost vysoké a pohybují se v desítkách milionů korun."

SLAVIA PŘESTALA PRODÁVAT VSTUPENKY

Na nová opatření zareagovali i v týmu vedoucího tabulku, Slavie Praha, který zastavil volný prodej vstupenek na utkání Konferenční ligy proti Feyenoordu. "V reakci na výzvu ministra zdravotnictví, epidemickou situaci a ve snaze chránit zdraví našich fanoušků, Slavia zastavuje veřejný prodej lístků na čtvrteční zápas KL. Vstupenky mohou získat již jen očkování permanentkáři a jejich rodinní příslušníci," napsal Jaroslav Tvrdík na twitteru. Následně dodal, že do této skupiny patří také držitelé karet Edenka.

Související obsah

​​Změny v proticovidových opatřeních se pochopitelně nedotknou pouze fotbalu, ale také dalších sportů. V hokejovém Třinci se ale zásadních ztrát neobávají. "Díky datům, která jsme posbírali v předchozím období, máme jistotu, že to pro nás nebude nijak zásadní úbytek fanoušků oproti začátku sezony. Většina byla očkovaných," ujišťuje tisková mluvčí Dita Ondrejková. "Oficiální stanovisko je, že se přizpůsobíme všem nařízením, která nám vláda v rámci bezpečnosti nařídí. Bereme to tak, že ochrana zdraví je na prvním místě," doplňuje.

Velkého propadu se neobávají ani v hokejové Spartě. "Zasáhne nás to, ale ne nijak významně. Na zápasy nám chodilo 80 % očkovaných lidí," říká tiskový mluvčí Marek Táborský. "Jestli v klubu provedeme nějaké změny, budeme teprve řešit v následujících dnech, protože je to nová informace."

Proti Slovácku nastoupí fotbalisté Sparty v retro dresech u příležitosti 128. výročí vzniku klubu. 

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události