Tenis

Zmizení tenistky Pcheng Šuaj: WTA chce vysvětlení, hrozí zrušením turnajů v Číně

Zmizení tenistky Pcheng Šuaj: WTA chce vysvětlení, hrozí zrušením turnajů v Číně
Zdroj: profimedia.cz

Ženská tenisová asociace (WTA) je připravena učinit razantní krok v případu zmizení čínské tenistky Pcheng Šuaj, která je nezvěstná od doby, kdy na sociálních sítích obvinila bývalého vicepremiéra Číny ze znásilnění. WTA hrozí zrušením všech turnajů na území Číny, pokud se aféra nevysvětlí.

"Rozhodně jsme ochotni stáhnout všechny naše podniky a postavit se komplikacím, které by následovaly. Tohle náš byznys přesahuje. Ženy musí být respektovány, ne cenzurovány," řekl šéf WTA Steve Simon v rozhovoru pro CNN.

Vynechání Číny z okruhu WTA by znamenalo obrovskou finanční ztrátu. WTA v posledních letech podporuje čínskou tenisovou scénu, WTA Finals byl ze Singapuru přesunut na jih Číny. Sám Simon přiznal, že se v Číně daří rozvíjet tenisovou scénu a hra se díky úspěchům čínských sportovců těší stále větší oblibě.

Navíc kauza pohřešované elitní sportovkyně rozhodně nepřidává na pověsti země, která je už tak kritizovaná za porušování lidských práv a která má příští rok hostit zimní olympijské hry.

Pcheng Šuaj je pohřešována od 2. listopadu, kdy na čínské sociální síti zveřejnila, že ji bývalý vicepremiér Zhang Gaoli měl sexuálně obtěžovat a znásilnit. Příspěvek byl rychle odstraněn a profil bývalé tenisové jedničky ve čtyrhře zmizel stejně jako tenistka sama. 

Pcheng Šuaj v roce 2013 vyhrála také Turnaj mistryň ve čtyřhře. To samé se letos povedlo i Barboře Krejčíkové s Kateřinou Siniakovou:

Po vysvětlení volá i tenisová elita jako Naomi Ósakaová, Serena Williamsová či Novak Djokovič a další. Na sociálních sítích se šíří hashtag #whereispengshuai, tedy "kde je Pcheng Šuaj", který má k 19. listopadu přes 32 milionů sdílení napříč facebookem, instagramem a twitterem. WTA již na začátku kauzy žádala o řádné prošetření vznesených obvinění, také volala po ukončení cenzury Pcheng Šuaj.

Čínská tenisová asociace sice ubezpečila veřejnost, že Šuaj je v pořádku v hlavním městě, nicméně WTA se s čínskou tenistkou nepodařilo nadále spojit: "Zkoušeli jsme jí volat na každé číslo a psát na každou e-mailovou adresu, kterou máme. V dnešní době je mnoho způsobů, jak někoho kontaktovat, ale do dnešního data stále nemáme jedinou odpověď," vysvětloval Simon.

Simona neuklidnil ani e-mail, který měl obdržet a jehož znění zveřejnila čínská státní média včetně televize CGTN. Šuaj v textu prohlásila svá předešlá tvrzení za lež a tvrdí, že je v pořádku a odpočívá ve svém domově. Slova vyvolala vlnu nedůvěry mezi širokou veřejností a šéf WTA e-mail označil za "zinscenované prohlášení". "Ať už to napsala, nebo ji k tomu někdo donutil, nevěřím, že na to můžeme spoléhat. Nemůžeme si být jistí, dokud s ní nebudeme mluvit," komentoval Simon.

Související obsah

Zatímco se WTA dovolává více informací a potvrzení, že je tenistka v pořádku, Mezinárodní olympijský výbor (IOC), který čelí kritice světových organizací v boji za lidská práva kvůli pořádání zimních her v Číně, e-mailu od trojnásobné účastnice olympiády věří. "Viděli jsme poslední zprávy a ty v nás vzbuzují přesvědčení, že je v bezpečí," vyjádřil se mluvčí IOC Mark Adams.

tn
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

K tématu Tenis

Důležité Události