Lehečka se proti 12. hráči světa pral marně, postup zhatila prohraná čtyřhra

Český tenista Jiří Lehečka Zdroj: Profimedia

Jiří Lehečka nestačil na dvanáctého hráče světa Camerona Norrieho, když mu podlehl 1:2 na sety. Po výhře Tomáše Macháče tak byl stav mezi Českou republikou a Velkou Británií vyrovnaný a o vítězi tak rozhodla čtyřhra. Do ní nastoupila proti Salisburymu a Skupskimu dvojice Tomáš Macháč a Jiří Veselý. Český pár se sice rval ze všech sil, nakonec však padl 2:0 na sety a český tým se s finálovým turnajem Davis Cupu loučí.

Daniel Evans byl v utkání jasným favoritem, ale tím se Macháč nenechal vůbec zaskočit. Hned ve třetím gamu sebral Britovi podání a první set nakonec dovedl do vítězného konce v poměru 6:2.

Vítěznou vlnu držel Macháč i na začátku druhého setu, kdy ihned Evanse brejkl, ale světový hráč číslo 25 se nechtěl vzdát snadno a za mohutného povzbuzování skóre otočil na 4:1. Následně Evans vedl dokonce 5:2 a vše směřovalo k rozhodujícímu setu. Ten se ale nakonec nekonal, protože Macháč předvedl fantastický obrat a vyhrál následujících pět gamů. Díky tomu si v Davis Cupu připsal své druhé vítězství v poměru 6:2 a 7:5.

V druhém utkání nastoupil teprve dvacetiletý Jiří Lehečka proti světové dvanáctce Cameronu Norriemu a utkání bylo jako na houpačce. První set byl jasně v režii borce z Velké Británie, když jej získal přesvědčivě 6:1. Druhá sada ale nabídla úplně jinou podívanou. Český talent se dostal brzy do vedení 4:0 a náskok dvou brejků udržel až do konce.

O vítězi tak musel rozhodnout třetí set. Lehečka měl hned v prvním gamu brejkbol, ale nedokázal jej proměnit, a tak přišel trest. Norrie ho v následném gamu o servis připravil a šel do vedení 3:0. Na zvrat utkání už neměl 138. tenista světa síly a prohrál 1:6. Utkání mezi Českou republikou a Velkou Británií tak rozsekla závěrečná čtyřhra.

Do ní proti britskému páru naskočila dvojice Jiří Veselý a Tomáš Macháč. V prvním setu Češi drželi se soupeřem krok do stavu 4:4, poté Britové zapsali brejk a sadu následně dohráli díky vlastnímu úspěšnému servisu. Po prohře 4:6 se český tým chtěl vrhnout do dalšího setu po hlavě, místo toho však hned na začátku prohrál své podání.

Britský pár navíc brejk potvrdil. Za stavu 1:3 hráči z Ostrovů vystrčili drápky podruhé a opět prolomili český servis. Češi sice ještě zmírnili výsledek, nakonec však padli i ve druhé sadě, a to 2:6. Český tenisový tým tak na finálovém turnaji Davis Cupu končí v základní skupině.