Další sporty

Kauza okolo Sáblíkové pokračuje. Svaz potvrdil konflikt s koučem Novákem

Kauza okolo Sáblíkové pokračuje. Svaz potvrdil konflikt s koučem Novákem
Trenér Petr Novák a rychlobruslařka Martina Sáblíková Zdroj: Profimedia.cz / Milan Kammermayer

Kauza okolo rychlobruslařky Martiny Sáblíkové pokračuje. Vedení českého rychlobruslařského svazu totiž v úterý odpoledne potvrdilo spor s trenérem olympijské vítězky Petrem Novákem, který měl fakturovat nadsazené částky za soustředění. K celé situaci už se vyjádřil i samotný trenér Petr Novák.

"Někteří členové svazu měli pochyby o výši určitých faktur za soustředění v italském Collalbu, které byly panem Novákem předloženy k vyúčtování a proplacení svazu. Na základě těchto pochybností byla rozhodnutím předsednictva svazu pověřena kontrolní komise k prošetření těchto vyúčtování, pan Novák byl vyzván k předložení dalších podkladů a k vysvětlení některých nejasností," uvedl Český svaz rychlobruslení s předsedkyní Marcelou Bradovou.

Podle webu seznamzpravy.cz, jenž o konfliktu mezi koučem Novákem a svazem poprvé informoval, jde o částku okolo 1,8 milionu korun, o kterou měl trenér Martiny Sáblíkové žádat skrze nadsazené faktury za soustředění v Itálii.

Český svaz rychlobruslení mu tak nechce tuto sumu proplatit a celý spor tak ovlivnil i víkendový závod Martiny Sáblíkové v Calgary. Trojnásobná olympijská vítězka se totiž odhlásila ze závodu na 1 500 metrů a následně zveřejnila příspěvek na sociálních sítích.

Související obsah

"Mrzí mě, že nenastoupím do závodu na 1 500 metrů. Důvodem jsou interní problémy v rámci našeho malého svazu eskalující v průběhu kvalifikačních závodů. Je mi líto, že někteří lidé nerespektují fair play ani týmové hodnoty. Ke škodě nás všech a našeho krásného sportu. Pořád se s tím peru, před dalším vyjádřením ale chci vydechnout a vše si srovnat v hlavě," vzkázala Sáblíková, která předtím na dvojnásobné trati (3 000 metrů) v Calgary obsadila třetí místo.

​Podle českého rychlobruslařské svazu se však tato kauza bude řešit až po olympijské sezoně. "Svaz má v současné době prioritu v zajištění chodu olympijské sezony, především po stránce sportovně organizační," dodává svaz v prohlášení.

K celé situaci už se vyjádřil a trenér Petr Novák. "Jedinou výtku jsem zaznamenal v záležitosti vyúčtování nákladů na soustředění v italském Collalbu před dvěma lety. Náklady na tuto akci dosahovaly zlomek z médii uváděné částky, jejich přefakturaci svaz odsouhlasil, následně je neuhradil kvůli nedostatku peněz na své straně," stojí v úvodu.

Související obsah

"Kontrolní komise svazu zahájila jejich následnou kontrolu, což je plně v její působnosti. Nicméně bych zdůraznil, že dodatečná kontrola vyúčtování akce probíhá již bezmála rok a půl, veškeré požadované podklady jsem představitelům svazu poskytl a opakovaně jsem byl k dispozici pro jakékoliv otázky či doplnění. Veškeré možné nejasnosti se týkají čistě administrativního doložení celé akce," pokračoval kouč.

Ten dále říká, že rozpočet celé akce byl koncipován tak, aby všichni účastníci soustředění měli k dispozici maximální možný servis a péči. Chtěl vždy pro hráče kvalitní ubytování a celodenní stravování. A to jak pro závodníky s profesionální smlouvou, tak i pro mladé naděje. Jeho cílem bylo to, aby rodiče nemuseli nic doplácet.

"Náš sport je již takto poměrně náročný pro jeho členy i rodinné příslušníky. Drtivá část kvalitní přípravy probíhá v cizině, což mimochodem klade velké nároky na komunikaci se školami a dalšími oficiálními institucemi. Pokud by každé zahraniční soustředění znamenalo na straně rodičů ještě i nezanedbatelný finanční náklad, jednoduše by zde žádní mládežníci nebyli," popisuje situaci 73letý Novák.

Související obsah

"Nevědomky jsem možná ne vždy postupoval dle všech administrativních manuálů, což jsem v rámci svazu i několikrát připustil. Nicméně vždy jsem jednal výlučně ku prospěchu všech závodníků bez ohledu na věk a výkonnost, ku prospěchu celého rychlobruslení," obhajuje se trenér.

Novákovi navíc na konci roku končí smlouva a neví se, zda mu bude prodloužena. "Cítím tlaky uvnitř hnutí, aby mi kontrakt prodloužen nebyl. Načasování celé záležitosti tak za mě není náhodné. Osobně budu spokojený, pokud se celé toto téma spravedlivě uzavře a české rychlobruslení se opět bude moct soustředit na potřebný sportovní rozvoj," doplnil na závěr.

Český olympijský výbor připravil novou kolekci pro ZOH v Pekingu:

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události