šipky

Parádní zvrat v podání Garyho Andersona. Otočil zápas z 0:3 na sety

Velká otočka se podařila dvojnásobnému mistrovi světa, Garymu Andersonovi, který proti Ianu Whiteovi prohrával už 0:3 na sety. Zápas ale nakonec dovedl do vítězného konce. Dvě velká překvapení byla k vidění v šestnáctifinále mistrovství světa. S turnajem se rozloučili dva hráči z první desítky, přičemž Nathan Aspinall musel zkousnout těžký knockout, kdy neuhrál proti svému soupeři ani set. Na svého soupeře nestačil ani Portugalec José de Sousa. Jejich přemožitelé, Alan Soutar a Callan Rydz si to v osmifinále rozdají proti sobě.

Dalším hráčem z první světové desítky, který se u terče ve středu představil, byl dvojnásobný mistr světa Gary Anderson. Soupeřem mu byl zkušený Angličan Ian White. Utkání se neslo v podobném duchu jako zápasy v odpoledním programu.

White vyhrál rozhoz na střed, a tak začal do utkání podávat. V prvním setu si oba borci udrželi všechna svá podání, což znamenalo, že úvodní sada šla na stranu 27. hráče světa. Whiteova dominance se ještě zvýšila ve druhém setu, kdy svému soupeři nepovolil ani jeden leg, a dokonce si Létající Skot nehodil ani jednou na double.

​Do třetího setu ale začal Anderson podstatně lépe a vzal soupeři podání, když zavřel 111 bodů, ale nakonec mu to nebylo nic platné, protože v setu nedokázal udržet ani jeden svůj servis, na rozdíl od Whitea, který za stavu 2:2 zavřel 124 bodů a šel tak do lukrativního vedení 3:0.

Anderson už tak byl na pokraji vyřazení, ale od čtvrtého setu se mu začalo více dařit a nadechoval se k velkolepému obratu. Ve čtvrtém a pátém setu ztratil jediný leg, ale pořád měl před sebou ještě spoustu práce. Tím spíš, že se White v šestém legu dostal do vedení 2:0.

Skotský šipkař ale opět zabral a i tento set se mu podařilo otočit a do rozhodující sady tak šel značně psychicky povzbuzen. Jeho soupeř měl sice výhodu podání, ale to v tuto chvíli nehrálo velkou roli. Jelikož Anderson Whitea za stavu 1:1 brejkl a zápas následně dovedl do vítězného konce.

První zápas mezi José de Sousou a Soutarem nabídl velké drama. Favorizovaný Portugalec nevstoupil do zápasu vůbec dobře, když hned na začátku ztratil své podání a následně prohrával 0:2. První set se mu ale nakonec zlepšeným výkonem podařilo otočit a šel proti skotskému soupeři do vedení.

Druhá sada už ale byla plně v režii 77. hráče světového žebříčku, který ji vyhrál suverénně 3:0, především ve třetím legu předvedl skvělou hru, když zavřel už jedenáctou šipkou. Herní momentum si Soutar přinesl i do třetí sady, kterou vyhrál 3:1 a do dalšího setu navíc začínal podávat.

Sedmý hráč světa ale nechtěl dát svoji kůži lacino a čtvrtý set suverénně ovládl, když soupeři vzal obě podání a srovnal stav utkání na 2:2. Zkušený Portugalec pak ovládl i pátý set a od vítězství už jej dělil jediný set.

​V následující sadě už byl Sousa blízko, aby postoupil do dalšího kola, kdy za stavu 2:2 měl jednu šipku na vítězství, ale D20 netrefil, čehož dokázal Soutar využít, a tak musel o vítězi rozhodnout poslední set. V něm sice Sousa vyhrál první leg, ale pak už u terče kraloval 43letý Skot, který otočil na 3:1 a překvapivě postoupil do osmifinále, ve kterém se utká s Callanem Rydzem.

Právě Rydz se postaral o další velké překvapení letošního mistrovství světa. U terče doslova vymazal světovou desítku Nathana Aspinalla, kterému za celý zápas povolil pouze čtyři legy, což mu ve výsledku nestačilo na žádný set. 36. hráč světa hlavně využil lepšího zavírání, když se mu podařilo trefit 41 % pokusů, které mířil do doublu, zatímco Aspinall trefil jen každý čtvrtý. Rydz měl také lepší náhozy, když průměrně hodil na tři šipky 98,38 bodu a Aspinall 95,56.

​23letý Angličan především ukázal skvělou mentální připravenost v závěru zápasu, kdy se Aspinall za stavu 0:3 2:2 mohl vrátit zpátky do hry a vykřesat naději na obrat. Rydz ale předvedl naprosto spektakulární leg, kdy zavřel desátou šipkou a mohl slavit.

Žádné překvapení ale nepřipustila světová jednička Gerwyn Price. Nizozemec Duijvenbode sice vyhrál první set 3:2, když svému hvězdnému soupeři dokonce prolomil podání, ale to bylo od 17. hráče světa vše. V následujících čtyřech setech už Price soupeři nedovolil jediný leg a pohodlně si došel pro postup do čtvrtfinále, ve kterém se utká s Michaelem Smithem. Právě světová devítka totiž dokázala v dramatickém klání porazit Jonnyho Claytona 4:3 na sety. Hrál se parádní zápas, ve kterém oba šipkaři měli průměr okolo 100 bodů a dohromady naházeli 35 stoosmdesátek.

Středeční výsledky mistrovství světa v šipkách:

de Sousa - Soutar 3:4 (3:2,0:3, 1:3, 3:0, 3:2, 2:3, 1:3)

Chisnall - Humphries - Chisnall pozitivně testován na covid-19

Aspinall - Rydz 0:4 (1:3, 1:3, 0:3, 2:3)

Anderson - White 4:3 (2:3, 0:3, 2:3, 3:1, 3:0, 3:2, 3:1)

Price - van Duijvenbode 4:1 (2:3, 3:0, 3:0, 3:0, 3:0)

Clayton - M. Smith 3:4 (3:2, 3:1, 1:3, 2:3, 1:3, 3:1, 4:6)

Populární Raymond van Barneveld na turnaji již skončil, když prohrál s Robem Crossem, navíc byl po utkání pozitivně testován na covid-19.