Celebrity v ringu? Lidé potřebují vidět pravý box, říká promotér nového RBC

Celebrity v ringu? Lidé potřebují vidět pravý box, říká promotér nového RBC
Zdroj: czechfighters.cz

"Zápasy Rytmuse, Marpa i Štáfka jsou super, ale lidi musí mít možnost vidět, jak vypadá pravý box," říká bývalý boxer a dnes trenér Daniel Táborský. A pravý box chce na česko-slovenskou scénu přinést v nově vzniklém poháru olympijského boxu Tipsport Real Boxing Cup. Přečtete si, čím hodlá oživit rohovnický sport, jak bude RBC probíhat i co říká na zápasy celebrit.

Co vás vedlo k odvážnému projektu Real Boxing Cup?
Odvážné to je. Já jsem oficiálně skončil kariéru v roce 2017, ale u boxu jsem zůstal. Když vidím, jak ostatní bojové sporty rostou, zejména MMA, kde boxeři, kteří jsou průměrní, jsou najednou hvězdy a užívají si to a baví je to, tak mi je to trochu líto a chci to boxu vrátit, aby šel nahoru. Myslím, že box je stejně atraktivní, pro některé diváky i víc.

Real Boxing Cup chce pozvednout český box, co je na českém boxu v současnosti špatně?
Je trochu zastaralý. Problémem je, že ve struktuře jsou starší lidé, jsou zvyklí na starý systém. Že je tu jediný box a karate, a tím bojové sporty končí. Byli zvyklí, že všichni novináři a fanoušci jdou na box a sami ho vyhledávají. Dnes to tak nefunguje. Dneska si chtějí diváci užít show okolo a oni jim to neumí prodat.

Takže chcete přinést novou platformu pro český box?
Novou formu, zatraktivnit.

Zdroj: Archiv Real Boxing Cup

Zmiňujete show, zároveň ale v RBC nechcete cirkus a duely youtuberů a celebrit, jako vídáme v poslední době. Jaká bude vaše cesta?
Nechceme show za každou cenu, nechceme tam cpát youtubery a herce, kteří nemají sportovní zkušenost. My tu akci stavíme na výkonu sportovce, ale atraktivní formou. S dobrými moderátory, efekty a postaráme se trochu o marketing. Ať májí diváci porovnání. Oni třeba vidí, že jde boxer s Rytmusem a je to hotový. To je ale o ničem zápas, protože to nemají s čím pořádně porovnat.

Nebo se dělá gala profesionálního boxu, kde boxuje jedna lepší dvojice a dělá se z toho obrovské haló – hele boxuje tady Ducár s Pejsarem. Kluci se musí trochu prodat, my máme co prodávat.

Svět boxu v poslední době rozvířil youtuber Jake Paul, který porazil i MMA zápasníka Tyrona Woodleyho:

​​Přitom zápasy Rytmuse nebo Jakuba Štáfka se prodají skoro samy, k boxu přitahují pozornost. Je to dobře?
Je to dobře, je to dobře. Nesmí to být extrém, teď co vzniká nová organizace, kde zápasí jen youtubeři a pornoherečky, tak to je fakt sr**ka. Narovinu to je strašné a toho promotéra bych profackoval, protože to je degradace sportu. Ale pokud se bavíme o zápase Rytmuse, Marpa nebo Štáfka, to jsou kluci, co fakt makají, nějak boxovat umí a je fakt, že k našemu sportu přitáhnou pozornost. Ale co je problém, a to není jejich chyba, ale našeho svazu, že to nemají lidi s čím srovnat. Vidí Štáfka a pro ně je to super box. Je to super, ale lidi musí mít možnost vidět, jak vypadá pravý box. A i proto je v našem jménu slovo "Real".

Související obsah

Jak tedy bude letos RBC probíhat?
V prvním roce máme čtyři týmy a každý tým pořádá dvě kola –⁠ kolo A a kolo B, takže osm kol za rok. V každém kole se boxuje ob jednu váhu, takže boxuje polovina vypsaných vah –⁠ osm mužských a dvě ženské. Kola jsou dvoudenní. Je to turnajový způsob, kdy se boxují první den rozřazovací boje a druhý den prvně o třetí místo ti, co prohráli. Od tří hodin finále.

Rozdíl je také v tom, že boxerské dvojice se losují už osm dnů předem. To dřív nebylo, dřív, kdo se zvážil, šel boxovat. Díky tomu můžeme boxery lépe promovat a sázková kancelář Tipsport, která je hlavní partner našeho projektu, vypíše sázkové kurzy.

Sázky potěší fanoušky boxu, ale co čeká na boxery?
To bude stejné jako dřív. Každý tým vyplácí své boxery, do toho já nekecám. My jsme se sponzorem domluvili bonusy 1 000 korun za ukončení před limitem a 5 000 korun za nejlepší finálový zápas. Zatím si ale nemůže dovolit odměnit všechny boxery. To plánujeme, až získáme více sponzorů. Teď zápasníkům nabízíme, že budou konečně vidět a sami si získají sponzory. Když se řekne jméno z MMA, každý ví. Pak tu máme vynikající boxery, o kterých nikdo neví.

Takže prostor…
Tak, prostor, kde se budou moci ukázat a soutěžit. Doteď tu byla extraliga, která tak vidět nebyla a bylo toho málo, a mistrovství republiky, jinak nic. Na oblasti často nemají s kým boxovat nebo pořád se stejnými soupeři. Případně s někým ze zahraničí, ale to je pak těžké, protože to je těžká konkurence a naši nemají ten mezistupeň, kde se rozboxují, naučí se pracovat se stresem a pak mohou jít dál.

Kdo tedy dostane v prvním ročníku RBC prostor?
Jen když se podíváte na soupisku prvního kola, které je už vypsané, tak tam je Andrej Csemez, což je slovenský boxer, co byl na olympiádě v Tokiu. Kelvin Soquessa, což je talent z Prahy, máme tam Viktora Trusche, což je Ukrajinec, ale žije v Česku a už se řeší jeho české občanství. Max Schejbal, Nino Baliár – to jsou všechno super jména, jen se o nich neví.

Stáj může postavit jak boxery z olympijského boxu, tak z profi boxu?
Od roku 2016 se změnila pravidla a profíci mohou boxovat na olympijských hrách. Tím se náš sport provázal. Takže i boxeři jako Vasil Ducár se mohou vrátit a boxovat v naší lize.

pozn. redakce – v boxu existují dvě velké kategorie – olympijský box a profesionální box. Mezinárodní boxerská asociace na konci roku 2021 vypustila ze svého názvu slovo "Amatérský", z AIBA se nově přejmenovala na IBA (International Boxing Association). I na poli olympijského boxu, dříve nazývaném také jako amatérský, nastupují placení boxeři.

Zmínil jste zahraničí, mohou v RBC nastoupit i boxeři ze zahraničí?
Mohou, ale je pravidlo, že čtyři boxeři z týmu musí být české nebo slovenské národnosti.

Říkáte, že tu máme kvalitní boxery. Jak si stojí čeští bojovníci ve srovnání se světem? Máme poslední dobou nějaké úspěchy?
Máme, máme. Minulý rok Veronika Gajdová přivezla třetí místo z mistrovství světa, to je za mě v porovnání s profesionálním boxem víc, protože ten je hodně o byznysu. Zmínili jsme Vasila Ducára (nejlépe postavený český boxer v profesionálním boxu a aktuální mistr ČR – pozn. redakce), on je výborný boxer, ale u nás v olympijském boxu nevyhrával všechno, jednou mistrovství republiky. Kvalitní boxeři tu jsou, jen nemají ty možnosti. Máme úspěchy – Erik Suchý byl druhý na ME, Claudia Tóthová byla také druhá.

První turnaj se RBC se uskuteční už tuto sobotu v pražském hotelu Olšanka.

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události