MMA

Chlap musí mít svůj cíl na prvním místě, říká Procházka na cestě za UFC titulem

Jiří Procházka před druhým zápasem v UFC
Jiří Procházka před druhým zápasem v UFC Zdroj: Profimedia

"Důležitější než pás UFC šampiona je, jak toho člověk dosáhne a zda si na cestě udrží své jméno," říká Jiří Procházka krátce po oznámení dlouho očekáváné bitvy o titul polotěžké váhy s Gloverem Teixeirou. Po dvou letech v UFC stojí před vytouženým cílem. Aby ho získal, odlétá do USA, kde bude trénovat po boku zápasnických ikon jako Jon Jones či Henry Cejudo. I o tom promluvil v rozhovoru níže a také prozradil, jakou roli v jeho životě hraje strach a zda má o své cestě někdy pochybnosti.

Už oficiálně máte před sebou titulový zápas, co pro vás ta výzva znamená?
Je to pro mě jedna z největších událostí v životě. Stejně jako byl pro mě nejvíc titulový zápas v GCF, poté titulový zápas v RIZINu, tak je to úplně stejné jako tehdy. Teď použiji nově získané dovednosti a jdeme prostě pro to, jdeme pro vítězství.

Říkáte, že je to pro vás jedna z největších událostí v životě. Co jsou pro vás ty další důležité věci?
Hlavně držení se mé cesty, překonávání se na tréninku, držení se své ideje, ve kterou věřím. Jsou to určitá životní přehodnocení, kdy vím, že dělám správně. A udělám pro to cokoliv. Asi to jsou takové dohody se sebou samým, to je pro mě nejvíc.

Měl jste někdy na své cestě pochybnosti?
Určitě ano, měl. Pochybnosti jsou prověřování toho, jestli to opravdu chcete tak, jak si myslíte. I když je přítomen strach, tak odvážný čin je vždy to nejdůležitější. Ačkoli občas dáváme sami sebe všanc, tak to prostě dám, věřím v to, i kdybych měl do cíle dolézt po čtyřech.

Zmiňujete strach, bojí se Jiří Procházka, co pro vás strach představuje?
Ukazatel, jak velké je moje ego a jak moc ho musím sundávat dolů, abych nežil v klamu, ale v realitě. Strach hraje s egem.

V lednu 2020 se nevědělo, kam vaše cesta zamíří. Ve hře byla smlouva s organizací Bellator, nakonec jste si vybral UFC. O dva roky později stojíte před titulem. Co si řeknete, když se ohlédnete?
Jak jsem říkal na začátku: "K titulu chci jít nejpřímější cestou." Toho jsem se držel, byť jsem měl kvůli tomu občas pochybnosti, váhal jsem a trochu to ve mně vzbuzovalo strach. Ne že bych se bál brát zápasy, ale nechtěl jsem takové zápasy, které by mi tu cestu prodlužovaly. Když se na to podívám upřímně, když si muž zadá nějaký cíl, tak by v jeho životě nemělo být na prvním místě nic jiného než splnění té mise. To pro mě je ta nejdůležitější věc v UFC. S týmem jsme si zadali cestu a krůček po krůčku přes různé motanice ji dodržíme.

Mise se daří. Po dvou zápasech vás čeká boj o titul. Co pro vás pás šampiona UFC znamená?
Zadostiučinění a splnění té mise. Ale ještě důležitější než získání toho symbolu je, jakým způsobem toho člověk dosáhne. Na tom mi záleží nejvíc a zároveň je to bič.

Způsob a průběh mohou být tedy důležitější než vítězství, a to i za cenu prohry?
Vždy jde o to, jak. Jak se zachovám, jaké jméno si na té cestě udržuji. Jak se vyjadřuji, jakou hodnotu má mé jméno v mých očích. A také výkon, jaký je můj výkon.

Vnímáte nějak zvlášť to, že o titul nejprestižnější MMA organizace budete bojovat jako první Čech v historii?
Určitě ano, beru to jako nějaký milník. Ale ačkoli jsem tomu už trochu otevřenější, mám klapky na očích. Pro mě je ale na prvním místě především příprava a výkon. Ať se tím zabývají ostatní a berou to ať už jako velkolepou, nebo malou věc. Já nechci, aby to na mě působilo. Na žebříčku hodnot to pro mě není tak důležité.

Související obsah

Do zápasu s Gloverem Teixeirou zbývají necelé čtyři měsíce. Co vás za tu dobu čeká?
Na konci ledna odlétám na tři týdny do Ameriky do Phoenixu v Arizoně. Do gymu, kde trénuje Henry Cejudo a jeho trenér. Sparingpartnerem by mi měl být Jon Jones a spoustu dalších kluků na světové úrovni. To je taková největší novinka. Pak se vrátím a tady doladíme detaily.

Kemp s bývalými UFC šampiony a v případě Cejuda také s olympijským vítězem v zápase. Cíl kempu je jasný že?
Zem, wrestling. Na to je ten kemp zaměřen.

Zmínil jste Jona Jonese. Nemrzí vás, že se s ním střetnete na tréninku, a ne v ostrém boji? Přece jen jedním z vašich cílů je poměřovat se s těmi nejlepšími. A trénink je trochu něco jiného.
S ním jsem se už v gymu potkal v Albuquerque, kam jsme v roce 2016 jeli s Patrikem Kinclem na zkušenou. Ale i tak se těším, vždyť je to to nejkrásnější, co může být. Trénovat s ním bude obrovská pocta, poměřit se s tímto obrem, teď o to větším, když přestoupil do těžké váhy. Ale nejen to. Těším se na konverzaci s ním. Chci vědět, jaké to je, když žije několik let život šampiona UFC a udržuje se se mentálně zdravý. I když s nějakými prohřešky. On na sobě nese velký kámen a mně bude ctí se s ním i Henrym Cejudem pobavit, přijmout od nich rady a zatrénovat.

Glover Teixeira ukončuje Anthony Smitha Zdroj: Profimedia

​​​Jiří Procházka vyzve úřadujícího šampiona Glovera Teixeiru 7. května na UFC 274 v Brazílii. Při čekání na velkolepou bitvu se podívejte na reportáž z pořadu Život ve hvězdách. Procházka štábu ukázal svůj dům kousek od Brna a promluvil i o svém soukromí (točeno po prvním zápase v UFC): 

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události