ZOH Peking 2022

Tady se odehrají zimní olympijské hry. Podívejte se na všech dvanáct sportovišť

Tady se odehrají zimní olympijské hry. Podívejte se na všech dvanáct sportovišť
Zdroj: profimedia.cz

Už 4. února započnou dvacáté čtvrté zimní olympijské hry. Pojďte se podívat, na jakých stadionech a sportovištích se nadcházející sportovní událost roku odehraje. Galerie najdete vždy na konci stránky.

Peking se stane prvním městem v historii, které hostilo jak letní, tak zimní olympijské hry. Pro nadcházející událost tak bude využita část sportovišť z her v roce 2008 i řada nově postavených stadionů. Dějiště je rozděleno na tři oblasti – hlavní město Peking, příměstská oblast 75 kilometrů od hlavního města Yanqing a horská oblast Zhangjiakou.

Peking (6 sportovišť, vesnice a ceremoniální centrum)

Olympijská vesnice v Pekingu

Nově postavené sídliště pro olympioniky bylo dokončeno v červnu 2021. Na 2 300 připravených lůžkách zde najdou ubytování výhradně sportovci soutěžící na ledové ploše jako rychlobruslaři, hokejisté a krasobruslaři. Své pokoje zde mají připravené také snowboarďáci soutěžící v big airu. Po hrách budou budovy sloužit jako nájemní domy pro obyvatele Pekingu.

Národní stadion

Ikonická budova letních her v roce 2008 s unikátní architekturou přezdívaná "Ptačí hnízdo" tentokrát nebude hostit žádné sportovní klání, ale poslouží jako místo pro zahajovací a závěrečný ceremoniál.

Národní centrum vodních sportů

Další dějiště letní olympiády si díky krychlovému tvaru vysloužilo jméno "Vodní kostka". Ve vodních sportech se zde zrodilo více než 25 světových rekordů. Pro nadcházející událost byl vnitřek přestavěn na ledovou plochu a tentokrát ponese přezdívku "Ledová kostka". Hostit bude curlingová klání.

Národní stadion halových sportů

Stavba inspirovaná tradičním symbolem čínské kultury – rozevírajícím se vějířem se od roku 2008 z gymnastického centra proměnila v kolébku ledního hokeje. V roce 2015 hostila světový šampionát žen a i v nadcházejících týdnech zde proběhne část hokejového turnaje. Právě zde odehrají svěřenci Filipa Pešána celou základní skupinu, jako první vyjedou na led 9. února proti Dánsku.

Související obsah

Sportovní centrum Wukesong

Druhým dějištěm pro hokejisty bude původně basketbalová hala Wukesong. Palubovka byla přestavěna na ledovou plochu. Uvidí se, kolik bude s ohledem na covidovou situaci zaplněno z volné kapacity 1 800 míst.

Národní rychlobruslařský ovál

Pro nadcházející hry jedno ze dvou nově vybudovaných center v Pekingu stojí na částech základů olympijského zeleného parku, kde se v roce 2008 odehrál turnaj pozemního hokeje a lukostřelby. Nová budova je největší halou pro rychlobruslení v Asii, nachází se v ní tři 400metrové okruhy, jeden tréninkový ovál a tři multifunkční ledové plochy.

Čechy v Pekingu čekají přísná bezpečnostní opatření a největší bublina v historii, jídlo jim budou servírovat roboti:

Stadion halových sportů hlavního města

Část bruslařských disciplín – konkrétně short track a hlavně krasobruslení, bude hostit hala postavená v roce 1968. V minulosti hostila řadu sportovních událostí, například utkání NBA v roce 2004.

Big Air Shougang

Obrovský zasněžený můstek je druhé z nově postavených sportovních center v Pekingu. Místo pro Big Air a freestylové lyžování stojí v průmyslovém areálu bývalé ocelárny se čtyřmi chladícími věžemi v pozadí. Skládá se ze 164 metrů dlouhé a 34 metrů široké nájezdové plochy. V nejvyšším bodu se tyčí 60 metrů nad zemí. Po hrách bude sloužit jako první celoroční tréninkové centrum pro Big Air.

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události