ZOH Peking 2022

Olympijský oheň hoří ve vločce, zahájení bylo plné světelných show

Ačkoliv samotná sportovní klání běží již od středy, oficiální zahájení Zimních olympijských her v Pekingu 2022 bylo naplánováno až na pátek 13:00. Jak celý ceremoniál plný ohňostrojů a světelných show probíhal, si připomeňte v článku.

Celý ceremoniál se odehraje na stadionu Ptačí hnízdo, kde stejná slavnost proběhla už na Letních olympijských hrách 2008. Stejně jako v roce 2008 dostal ceremoniál na starost režisér Čang I-mou.

Ceremoniál začal úvodním videem se záběry přírody a sportovců. Následovala velkolepá světelná show přímo na stadionu, které se zúčastnily desítky lidí se zářícími tyčemi. Ve 13:07 došlo i na první velký ohňostroj.

Poté, co byla na stadion slavnostně donesena čínská vlajka, zazněla čínská hymna. Další audiovizuální show připomněla všech 23 předchozích zimních olympiád.

Ve 13:18 už začaly nastupovat jednotlivé země. Jako první tradičně nastoupili Řekové jako zástupci země, odkud olympijské hry pochází.

Na stadion nastoupila rekordní výprava USA. Američanů je letos 224, což je největší výprava nejen letos, ale i celkově v historii zimních olympijských her.

Ve 14:06 se dočkali i čeští olympionici, kteří letos do Pekingu vyslali rekordní počet sportovců (113). Velký podíl na tom mají hokejistky, které se na olympiádu dostaly poprvé, a kapitánka Alena Mills se ujala role vlajkonošky spolu s krasobruslařem Michalem Březinou.

Brankář Šimon Hrubec se bohužel na zahájení do Pekingu nedostal, a tak si ceremonii užíval alespoň na dálku.

Předposlední nastoupili Italové jakožto organizátoři příštích her. Poslední nastoupili domácí Číňané.

Následovalo další audiovizuální představení v hlavní roli s vločkami. Všechny malé vločky s názvy jednotlivých zemí se spojily do jedné velké.

Divácky atraktivní vystoupení vystřídaly projevy prezidenta čínského olympijského výboru a prezidenta Mezinárodního olympijského výboru.

Po projevech došlo na další monstrózní ohňostroj. Následovalo vystoupení bruslařů, doplněné o další světelné efekty. Neslo se v duchu olympijského hesla: "Rychleji, výše, silněji, společně."

Vyvěšení olympijské vlajky doprovodily zpěvem olympijské hymny čínské děti.

Pochodeň s olympijským ohněm byla vložena doprostřed obrovské sněhové vločky, která byla složena z menších vloček s názvy všech zúčastněných zemí. Ceremoniál následně zakončil další ohňostroj.

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události