ZOH Peking 2022

Analýza: Proč český hokej v Pekingu pohořel, zatímco Slováci válí?

Analýza: Proč český hokej v Pekingu pohořel, zatímco Slováci válí?
Zklamaný Šimon Hrubec na olympijských hrách | Zdroj: Profimedia

Slovenští hokejisté zaznamenali postupem do semifinále na olympijských hrách velký úspěch, když se dostali podruhé v historii do semifinále. Na rozdíl od českého týmu, který se s turnajem rozloučil už v osmifinále. Dokázali to i se 14 hráči, kteří působí v nejvyšší české nebo slovenské soutěži, tudíž se určitě nedá říct, že by o tolik kvalitativně převyšovali české hráče.

Zatímco se na Slovensku topí v euforii a reálně pokukují po olympijské medaili, český hokej se propadá stále hlouběji. Deváté místo je nejhorší výsledek v historii českého a československého hokeje a vyhlídky po výsledcích mládeže také nejsou zrovna růžové. Za posledních pět let dokázal český tým postoupit na vrcholné akci ze čtvrtfinále pouze jednou. V Pekingu se k tomuto utkání vůbec nedostal. 

Asi každému už je jasné, že s českým hokejem je něco dlouhodobě špatně a že není schopen produkovat hráče, kteří by zvládli konkurovat světové špičce. Nicméně výsledky slovenské reprezentace dokazují, že i "za málo peněz lze udělat hodně muziky". Na soupisce našeho východního souseda najdeme hned 14 hráčů, kteří působí v české nebo slovenské nejvyšší soutěži. Český tým jich měl v Pekingu šest a z toho David Krejčí hrál ještě loni NHL, kde se svými výkony rozhodně neztrácel. 

Související obsah

​Zásadní rozdíl je i v počtu hráčů, kteří působí v KHL, která je považována za nejlepší evropskou ligu. Z české reprezentace tuto soutěž hraje 12 hráčů, zatímco Slováci pouze čtyři. Z tohoto vyplývá, že individuální hráčská kvalita rozhodně není na straně Slovenska, tudíž se nelze vymlouvat pouze na dlouhodobě špatnou koncepční práci, se kterou nyní nemohli Filip Pešán, Petr Nedvěd a spol. udělat lepší výsledek. 

Také platí staré pravidlo, že velké turnaje a play-off rozhodují gólmani. A zde je rovněž velký rozdíl mezi českým a slovenským týmem. Ačkoliv Šimon Hrubec patří mezi nejlepší brankáře v KHL, v reprezentaci se mu dlouhodobě nedaří, což potvrdil i na olympijských hrách, kdy ve čtyřech zápasech pustil za svá záda 12 gólů a úspěšnost zákroků měl pouze 86,52 %. To slovenský Patrik Rybár se může pochlubit daleko lepšími čísly. Rovněž odchytal čtyři zápasy, ale inkasoval pouze čtyřikrát s úspěšností zákroků 95,65 %.

Související obsah

Český tým se také během turnaje potýkal s velmi špatnou produktivitou. Ačkoliv všechny své soupeře jednoznačně přestřílel, stačilo to pouze na jednu výhru po nájezdech a jedno vítězství po prodloužení. Ze 150 střel jich v síti skončilo pouze deset, což se projevilo hlavně ve čtvrtfinálovém utkání se Švýcarskem, kde českým hráčům ke gólu nestačily ani ty nejvyloženější šance. Otázkou tedy stále zůstává, proč zůstal doma nejproduktivnější hráč české extraligy Filip Chlapík nebo Milan Gulaš, který poslední čtyři roky kraluje kanadskému bodování domácí soutěže. 

To Slováci svého kanonýra v Pekingu našli. Je jím teprve 17letý Juraj Slafkovský, který obléká dres týmu TPS Turku a letos bude velmi pravděpodobně draftován do NHL už v prvním kole. Na turnaji vstřelil pět gólů, což z něj aktuálně dělá nejlepšího střelce turnaje. "Slafkovský má všechny přednosti, které hledáte u špičkového útočníka NHL. Dokáže překonávat soupeře rychlostí a šikovností, využívá techniku i sílu, aby obešel obránce. Umí také dobře zakládat a zakončovat akce. Vidím v něm budoucí křídlo do první lajny," napsal o něm nedávno respektovaný novinář Corey Pronman z The Athletic. 

Související obsah

Slafkovský ale není jediný talentovaný mladík ve slovenském týmu. Devatenáctiletý Samuel Kňažko byl už draftovaný do Columbusu a momentálně hraje za Seattle Thunderbirds v juniorské WHL. Dalším hráčem, který kromě Slafkovského bude pravděpodobně v prvním kole draftu NHL, je 18letý obránce Šimon Nemec.

"Nemec je šikovný obousměrný obránce, který se umí pohybovat s pukem a má útočné sklony. Není sice tak velký a fyzicky průbojný jako Jiříček, ale i tak hraje solidně bez puku," napsal o něm expert Bob McKenzie s odkazem na českého hráče Davida Jiříčka, který společně s Matyášem Šapovalivem měl být v prvním kole draftu, ale na MS juniorů se vážně zranil, což mu může pozici zkomplikovat. 

Související obsah

Slafkovský, Nemec a Jiříček dokonce figurují podle expertů v první desítce pro draft NHL, třetím Slovákem, kterého by se mělo týkat první kolo draftu, je Filip Mešár. Ten ovšem mezi hráči v Pekingu chybí. 

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události