ZOH Peking 2022

Zkrácený maraton vyhrál Rus Bolšunov, čeští běžci na lyžích neuspěli

Českému běžci na lyžích Petru Knopovi se v maratonu na OH moc nedařilo. Zdroj: Profimedia.cz

Zkrácený závod lyžařů na 30 kilometrů volnou technikou v Pekingu vyhrál Rus Alexandr Bolšunov. Na druhém místě dojel další člen ruského výběru Ivan Jakimuškin, bronzovou medaili vybojoval Nor Krüger. Čechům se v maratonu, který pořadatelé zkrátili kvůli větru a mrazu z původních 50 kilometrů na 30, příliš nedařilo. Michal Novák kvůli únavě ani nenastoupil, Knop a Fellner skončili ve čtvrté a páté desítce.

Běžce na lyžích čekal v sobotu ráno SELČ závěrečný královský závod, tedy maraton na 50 kilometrů. Ten se ale nakonec jel pouze na 30 kilometrů. Pořadatelé ho totiž zkrátili kvůli mrazu a větru. Do bílé stopy odstartovali se zbytkem pole také dva čeští zástupci Petr Knop a Adam Fellner, Michal Novák se na poslední chvíli rozhodl, že kvůli velké únavě závod vynechá.

Do úvodních metrů a kilometrů se na čele závodu objevilo několik jmen, ještě před polovinou 30kilometrové trasy se však dostal do popředí Rus Bolšunov a snažil se držet první příčku. Na pár okamžiků mu dokonce odpadli dva soupeři. Krüger a Holund totiž museli vyměnit lyže, a ztratili tak spoustu cenných vteřin.

Zatímco Holund o něco později zlomil hůl a jeho naděje výrazně pohasly, Krüger se systematicky propracovával do popředí. Deset kilometrů před cílem vzdal závod jeden z horkých favoritů – Nor Klæbo. Ještě pár kilometrů před cílem to vypadalo, že si Krüger jede pro zlato, pak však zařadil vyšší rychlost Bolšunov a jako první dojel i do cíle.

Druhé místo ve finiši vybojoval další Rus Jakimuškin, na Krügera po statečném výkonu zbyla bronzová medaile. Tu získal i přesto, že většinu her strávil v izolaci a maraton byl jeho jediným závodem. Bolšunov se díky zlatu stal nejúspěšnějším olympionikem v běžeckém lyžování pekingských OH.

Češi mnoho úspěchů nesklidili, Petr Knop protnul cílovou pásku na 37. místě a Jakub Fellner na 42.