ZOH Peking 2022

Brzy nás budou v hokeji porážet Maďaři, dvě medaile jsou neúspěch, říká šéf NSA

Brzy nás budou v hokeji porážet Maďaři, dvě medaile jsou neúspěch, říká šéf NSA
Předseda Národní sportovní agentury Filip Neusser | Zdroj: Profimedia

Čeští sportovci získali na zimních olympijských hrách v Pekingu dvě medaile, což je nejhorší výsledek za posledních 28 let. Šéf Národní sportovní agentury (NSA) Filip Neusser to hodnotí jako neúspěch a zdůrazňuje, že by stát měl do sportu dávat více peněz a některé disciplíny by měly mít v dotacích prioritu.

Medaili si z Pekingu z českých reprezentantů odváží pouze Ester Ledecká a Martina Sáblíková. Ostatní, ač k tomu někteří měli blízko, jsou bez cenného kovu. "Nalijme si čistého vína, naše výprava byla devátá nejpočetnější ze všech zemí a i přes famózní výkony Ester Ledecké a Martiny Sáblíkové se dvě medaile nedají považovat za úspěch," hodnotí Neusser.

Jedna zlatá a jedna bronzová medaile stačily v pořadí národů na 21. místo. Méně medailí získali Češi naposledy v roce 1994, kdy to necinklo ani jednou. Podle šéfa NSA je tak potřeba udělat změny, aby některé sporty byly financovány prioritně. To by se týkalo hlavně ženských kolektivních sportů s výhledem k Letním olympijským hrám 2028.

Související obsah

"Je to další důkaz toho, že u nás musí po vzoru jiných zemí proběhnout prioritizace sportů, protože teď máme 113 olympioniků a dvě medaile, zatímco například srovnatelné Nizozemsko vysílá na olympiádu 41 sportovců, kteří přivezli 17 medailí," vysvětlil předseda Národní sportovní agentury. 

Do českého sportu bylo letos investováno 4,6 miliardy korun, což je ve srovnání s ostatními zeměmi málo. "Lidé jsou naštvaní, že jsme prohráli v hokeji se Švýcarskem, ale Švýcarsko ročně investuje do sportu více než 30 miliard. Stejně jako Maďarsko, takže se v současné době spíše bojím, že nás za chvíli začnou porážet i Maďaři," upozorňuje Neusser. 

Takto komentoval neúspěch českých hokejistů Filip Pešán:

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

K tématu ZOH Peking 2022

Důležité Události