Hokej

Hašek se proměnil v nacistu, nenávidí nás, píší Rusové o českém brankáři

Hašek se proměnil v nacistu, nenávidí nás, píší Rusové o českém brankáři
Hokejový brankář Dominik Hašek | Zdroj: profimedia.cz

Velmi ostrá slova legendárního brankáře Dominika Haška způsobila v ruských médiích poprask. Do olympijského vítěze z Nagana se pustili fanoušci i samotní hráči. Kritický komentář českého brankáře pak odsoudil i bývalý ruský hokejista Alexandr Koževnikov.

"NHL musí okamžitě pozastavit smlouvy všem ruským hráčům. Každý sportovec nereprezentuje pouze sebe, ale také svoji zemi a její hodnoty. To je fakt. Pokud toto NHL neudělá, je nepřímo spoluzodpovědná za smrt na Ukrajině," napsal Hašek na twitteru v reakci na probíhající válku na Ukrajině a vyjádření Alexandra Ovečkina, jenž sice prohlásil, že chce mír, zároveň ale prezidenta Putina neodsoudil.

Kritická slova 57letého vítěze z Nagana však způsobila v Rusku velké pozdvižení. Do Dominika Haška se například pustil deník Sovětskij sport: "Velký Dominátor se svými slovy proměnil v obyčejného nacistu. Za současnou situaci na Ukrajině mohou v jeho očích zřejmě i naši kluci, kteří řadu let hrají severoamerickou ligu. Ale je velmi obtížné najít jakoukoli jinou vinu, s výjimkou skutečnosti, že jsou to Rusové."

Související obsah

"Nikdo z nich nepodporuje to, co se dnes děje na Ukrajině. V každém případě jsem ještě neslyšel opak. Všichni chtějí mír. Ale lidé jako Hašek se je snaží vymazat z normálního života jen proto, že patří k určitému národu," stojí dále ve článku deníku Sovětskij sport, který zpracoval novinář Dmitrij Kuzněcov.

Ten pak zašel i do historie a připomenul českému brankáři, že nebýt Ruska, nikdy by hokej asi nehrál.
"Kdysi dávno zachránili Rusové Haška a jeho lid před nacistickým Německem. Miliony ruských vojáků položily život, aby mohl Dominik v klidu hrát hokej. Stal se tím, čím se stal. Na hokejových základech, které byly položeny v socialistickém Československu, vyrostl ve vynikajícího brankáře," dodává novinář Kuzněcov, jenž také připomenul, že Hašek prožil závěr kariéry ve Spartaku Moskva. "V Rusku ho ruský lid nijak neurazil. Stejně jako naši kluci v NHL. Ale dnes nás Hašek všechny nenávidí," uzavřel.

Související obsah

Dominika Haška pak také zkritizoval dvojnásobný olympijský vítěz ze Sarajeva a Calgary Alexandr Koževnikov. "Domnívám se, že kdyby tento Čech v letech, kdy byla bombardována Jugoslávie, šel za vedením Buffala a řekl, že odmítá hrát za americký klub kvůli bombardování NATO, pak by dnes bral svá slova vážně. Ale to se nestalo," připomněl Koževnikov událost z roku 1999, kdy byla Jugoslávie bombardována a do akce bylo zapojeno i NATO a Spojené státy americké. Český brankář v tu dobu chytal za Buffalo Sabres v NHL.

Bývalý hokejista Alexandr Koževnikov pak odsoudil i vyjádření Waynea Gretzkyho, jenž pro televizní stanici TSN pronesl: "Pokud chceme poslat ruské hráče z NHL domů, musí jít nejen o ně, protože v Kanadě pracuje spousta Rusů v jiných profesích."

Související obsah

"Nic o tom neví, nezná historii. Kdyby o tom aspoň něco věděl. Je to slušný chlap, ale tihle lidé nesledují nic jiného než CNN. Odtud získávají informace, žádné blízké známé zde nemají. Gretzky mluví v emocích a z neznalosti," okomentoval slova nejproduktivnějšího hráče historie NHL Koževnikov.

Na Ukrajinu mezitím dorazila další humanitární pomoc od Česka:

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

K tématu Hokej

Důležité Události