Motorsport

V pravidlech F1 se změnilo jedno slovo, za nových podmínek by vyhrál Hamilton

V pravidlech F1 se změnilo jedno slovo, za nových podmínek by vyhrál Hamilton
Zdroj: profimedia.cz

Mezinárodní automobilová federace (FIA) v reakci na závěr posledního závodu loňské sezóny v Abú Dhabí, kde se rozhodlo o vítězství Maxe Verstappena, upravila pravidla formule 1. Aby předešla opakování kontroverzního scénáře, ve znění pravidel změnila jedno slovo.

Pro připomenutí: Ředitel závodu Velké ceny Abú Dhabí Michael Masi nechal v posledním kole předjet safety car jen pět aut, tedy vozy mezi Lewisem Hamiltonem a Maxem Verstappenem. Zbylí piloti zaostávající o kolo za vedoucí dvojící zůstali v pelotonu. Verstappen tak na nových pneumatikách měl dost času na předjetí svého rivala a do cílové rovinky vjel jako nový mistr světa.

Situace byla dlouho a hodně diskutována. Masi, ačkoli rozhodl v souladu se svými pravomocemi, byl z pozice odvolán a nahrazen Nielsem Wittichem. Aby se scénář neopakoval, FIA před novou sezónou upravila i znění pravidel. V článku 55.13 nyní stojí: "Pokud ředitel závodu shledá situaci bezpečnou a zpráva 'vozy o kolo zpět mohou nyní předjíždět' byla zaslána všem soutěžícím pomocí oficiálního systému zpráv, musí všechny vozy, které byly předjety lídrem o kolo, předjet vedoucí vozy a safety car." Kompletní pravidla zde.

Související obsah

​Jasně určující slovo "všechny" nahradilo dříve užitý výraz "kterékoliv". Pokud by se tedy minulý rok Velká cena Abú Dhabí jela pod novými pravidly, před restartem závodu by doprovodné vozidlo museli předjet všichni závodníci zaostávají o kolo za prvním Hamiltonem, a závod by se tak pravděpodobně dojel pod žlutou vlajkou bez možnosti předjíždět. V takovém případě by se Lewis Hamilton stal mistrem světa už po osmé a překonal by Michaela Schumachera. 

Úřadující mistr světa Max Verstappen to umí pořádně rozjet i na sněhu. Takto s formulí řádil na zasněženém letišti:

​Letošní sezóna formule 1 začíná tento víkend Velkou cenou Bahrajnu. Očekává se další napínavý souboj mezi Mercedesem (Hamilton–Russel) a Red Bullem (Verstappen–Pérez), kterým však na záda dýchá dvojice Leclerc–Sainz z Ferrari. Mezi veterány letos přibyl nováček, a to první čínský jezdec ve formuli 1 Čou Kuan-ju, který bude hájit barvy stáje Alfa Romeo. Po roční pauze se vrátil Kevin Magnussen, jenž nahradil v týmu Haas vyloučeného Nikitu Mazepina.

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události