Fotbal

Další odposlechy v kauze Pelta. Šéf Jablonce měl jít na ruku i Nejedlému

Další odposlechy v kauze Pelta. Šéf Jablonce měl jít na ruku i Nejedlému
Zdroj: Czech News Center / Rusinova Maria / CNC / Profimedia

Nekonečný příběh v případě kauzy kolem Miroslava Pelty a tehdejší náměstkyně ministerstva školství Simony Kratochvílové dále pokračuje. Objevily se nové odposlechy, které odhalily, jak bývalý šéf českého fotbalu lobbuje za prezidentova poradce Martina Nejedlého. A nejen za něj. Podle soudu se Pelta s Kratochvílovou pokusili způsobit na základě přerozdělení dotací škodu ve výši minimálně 178 899 090 korun.

Za manipulace s dotacemi pro sport dostal Pelta od Městského soudu v Praze šestileté vězení a Kratochvílová o půl roku delší. Rozsudek je nepravomocný a oba se ihned odvolali. Navíc nové odposlechy odhalily, že bývalý šéf FAČR šel na ruku poradci prezidenta Miloše Zemana Martinu Nejedlému. Z odposlechů z 27. ledna 2017 vyšlo najevo, že dotaci z ministerstva školství musí dostat sportovní spolek z Bílovce, na čemž se měl obohatit právě i Nejedlý. Se zprávou přišel server iROZHLAS.

"Mně se tenhle Nejedlý, víš jak to myslím. Tohle, tady ten Nejedlý, to je ten Bílovec. To musí být. Hele, Martin mi to ještě včera říkal, když jsme byli na těch… To je nějaký barák," říkal podle odposlechů Pelta Kratochvílové v bytě na Senovážném náměstí číslo 1306. Právě na tomto místě se řešilo, kdo dostane od ministerstva milionové podpory.

Právě Bílovec žádal o 13 milionů korun, ale podle odposlechů je zřejmé, že pokud se nevyškrtnou jiné žádosti, školní sportovní klub na takovou sumu nedosáhne. A o přerozdělení se měl na popud Nejedlého postarat právě Pelta s Kratochvílovou. "Já nemám řešení. Mě nic nenapadá. Není tam někde nějaká dvacka? Nějaký ty Pardubice, že vyhodíš nebo něco," ptal se Pelta. "Když vyhodím Pardubice, tak tam budu muset dát Jeseník," odpověděla tehdejší náměstkyně.

Související obsah

​"Bílovec, ten Martin Nejedlý, taky h*vno z toho. Žádnou šanci, já jsem jen nosič, protože to mám donést jako," pokračoval Pelta. Samozřejmě ani on, ani Kratochvílová neměli pravomoce na to, aby o přerozdělování rozhodovali. Vše má podle zákona v gesci komise na ministerstvu školství. Ve skutečnosti tomu ale tak nebylo.

"V průběhu ledna 2017 docházelo ze strany obžalovaných Kratochvílové a Pelty k výběru žádostí, které dle vlastních priorit či priorit z řad spřízněných osob zahrnovali do seznamu vybraných žádostí," prozradila soudkyně Lenka Cihlářová. Pelta se před soudem ale hájil tím, že Kratochvílové říkal, kdo za žádostmi stojí, ale že on sám neměl žádnou možnost rozdělení financí ovlivnit. Tehdejší náměstkyně zase odmítla, že by plnila jakékoliv Peltovy pokyny.

U soudu se vyjádřil také Nejedlý, který tvrdil, že mu sportovní spolek Bílovec něco říká, ale už neví co. "S obžalovaným Peltou jsou dlouho přátelé, řešili spolu různé problémy, významné osoby ve sportovním prostředí, byla to komunikace mezi muži. Obžalovaný Pelta jej zval na fotbalová utkání, a to i do zahraničí," sdělila soudkyně Cihlářová. I předseda bílovického klubu Peter Šloff řekl, že neví, proč by měl být zrovna jeho klub upřednostněný před ostatními, a také řekl, že Martina Nejedlého vůbec nezná.

Související obsah

​Nicméně soudkyně do rozsudku napsala, že vzhledem k dokazování nemá o vině obžalovaných osob sebemenších pochyb. A to díky odposlechům, výpovědím svědků a také listinným důkazům. Mimo Nejedlého se podle soudu snažil Pelta s Kratochvílovou vyhovět i dalším vlivným lidem a nejméně 18 z 50 dotací bylo údajně přiděleno v březnu 2017 právě díky těmto dvěma.

Pomoct měli údajně tehdejšímu premiérovi Bohuslavu Sobotkovi, tehdejší ministryni školství Kateřině Valachové, majiteli Sparty Danielovi Křetínskému, hnutí ANO a také různým hejtmanům.

Už v listopadu byl Pelta odsouzen k šesti letům vězení:

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události