Motorsport

Salač dojel ve Španělsku těsně za dvacítkou. MotoGP ovládl Bagnaia

Český motocyklový závodník Filip Salač nenavázal na závod v Portugalsku, kde si v kategorii Moto2 připsal nakonec skvělé 14. místo. Ve španělském Jerezu startoval až z osmé řady a cílem projel na 21. místě. Zvítězil Japonec Ai Ogura. Královskou kubaturu ovládl Ital Francesco Bagnaia.

Ihned po startu se držel Salač kolem 20. místa, ale postupně se propadal. Ve čtvrtém kole byl dokonce až 25., ale postupně se dostával výš. A to hlavně díky pádům svých soupeřů.

Ze čtvrtého místa spadl Sam Lowes, kterému v osmé zatáčce ulétlo přední kolo. Následně nezvládl devátou zatáčku Somkiat Chantra, jenž byl v tu chvíli také na čtvrtém místě.

Postupně se začala trhat první trojka Ogura, Canet a Arbolino, kteří měli už téměř sekundový náskok na čtvrtého Fernándeze. Cílem nakonec projela tato trojice ve stejném pořadí.

​Ai Ogura nakonec zvítězil s náskokem dvou a půl sekundy a poprvé ovládl závod kategorie Moto2. V celkovém pořadí se posunul na druhou pozici za Celestina Viettiho, jenž dojel šestý. Salač bojoval o 20. místo, ale nakonec se propadl na 21. a skončil bez bodů. V celkovém pořadí je 24.

"Nebudu říkat, že mi štěstí nepřálo. Byl jsem jediný, kdo měl vzadu tvrdou pneumatiku. Byla to strašně špatná volba. Motorka od začátku v tom horku nefungovala. Nevím, co víc k tomu dodat. Prostě se to stalo a my se musíme polepšit," prozradil po závodě pro TN.cz Filip Salač.

"Kvůli technickým problémům jsme přišli o druhý volný trénink i o půlku třetího. Neměli jsme tak čas zjistit, jaká bude závodní guma. Hrozně mě to mrzí a budu si muset najít sportovního psychologa. Po tolika nepovedených závodech mám v hlavě docela bordel a budu se muset dát dohromady. Hlava je tady nejdůležitější. Pokusíme se s celým týmem o reset a na moji oblíbenou trať do Le Mans se pokusím přijet vyměněný. Zatím je to šílené a je to spíš ostuda," dal jasně najevo svou nespokojenost Salač.

​Skvělý souboj nabídla také královská kubatura MotoGP. Parádní start měl Bagnaia a Quartararo, kteří si udrželi své pozice. Na třetí příčku se dostal Miller. A tito tři závodníci se drželi v čele až do 21. kola. V něm chyboval Miller a vnitřkem ho předjel Márquez.

Vše se ale rozhodovalo až v samotném závěru. Bagnaia svedl hodně těsný souboj s Quartararem a Francouz se na něj snažil v posledním kole tlačit. Jenže jeho pokusy italský závodník odrazil a nakonec se radoval z vítězství. Druhý dojel obhájce titulu Quartararo a na třetí místo se protlačil Aleix Espargaró. Marc Márquez dojel čtvrtý.

Kategorii Moto3 ovládl po velkém boji Španěl Izan Guevara. I zbytek stupňů obsadili Španělé – Sergio García a Jaume Masiá.