MS v hokeji 2022

Kompletní informace: Vše, co potřebujete vědět o hokejovém mistrovství světa

Kompletní informace: Vše, co potřebujete vědět o hokejovém mistrovství světa
Zdroj: profimedia.cz

V pátek 13. května odstartuje ve Finsku fanoušky dlouho očekávané mistrovství světa v hokeji, na kterém se tradičně představí i česká hokejová reprezentace. Ta do turnaje vstoupí den po jeho zahájení a na úvod se utká s Velkou Británií. Poté postupně vyzve Švédsko, Rakousko, Lotyšsko, Norsko, USA a Finsko. Jak vypadá složení druhé skupiny, jaký je jízdní řád šampionátu a jak a kde se dají sehnat vstupenky?

Termín a místo MS v hokeji 2022

V pořadí 85. mistrovství světa v hokeji se v letošním roce uskuteční ve Finsku a odehraje se na zimních stadionech v Helsinkách a Tampere. Dějišti jednotlivých utkání budou helsinský stadion Helsinki Ice Hall a Nokia Arena v Tampere. Šampionát odstartuje v pátek 13. května a skončí v neděli 29. května 2022, kdy se uskuteční finálový zápas a utkání o třetí místo. 

Datum konání MS: 13.–29. 5. 2022

Místo konání: Finsko – Helsinky a Tampere

Jak se dostat na MS a kde koupit lístky

MS se koná ve Finsku a nejpohodlnější cestou je využití letecké přepravy. Do země tisíce jezer lze dojet také autem, a to jak s využitím trajektu, tak bez něj. Další variantou je kombinovaný způsob dopravy. Důležité je vědět, že ve Finsku je o hodinu víc než v České republice. Předprodej balíčků vstupenek na šampionát byl zahájen už 2. září 2021, lístky na jednotlivé zápasy se prodávají od 14. února 2022. Důležité je to, že jsou stále k dispozici. Cena se pohybuje od 50 eur (cca 1 250 korun) výš, balíčky vyjdou na 115 eur (cca 2 875 korun) a výš. Vstupenky lze koupit on-line na lippu.fi.

Kompletní program šampionátu

Na MS se nejprve uskuteční utkání ve dvou základních skupinách A a B, ze kterých postoupí do vyřazovací části celkem osm nejlepších celků. Duely obou skupin jsou naplánovány od 13. do 24. 5. 2022. Ve čtvrtek 26. 5. se pak uskuteční čtvrtfinálové bitvy. O víkendu 27. a 28. května, tedy v sobotu a neděli, se rozhodne o vítězi. Sobota nabídne semifinále a neděle souboj o zlato i třetí místo.

Program základních skupin:

13.–24. 5. 2022

Program vyřazovací části:

26. 5. čtvrtfinále (15:20 a 19:20)
28. 5. semifinále (13:20 a 17:20)
29. 5. zápas o třetí místo (14:30)
          finále (17:30)

Související obsah

Složení skupin A a B

Ve skupině A, která bude hrát v Helsinkách, budou k vidění celky Kanady, Německa, Švýcarska, Slovenska, Dánska, Kazachstánu, Itálie a Francie. Ve skupině B, jejímž dějištěm je Tampere, se představí kromě českého národního týmu také Švédsko, Finsko, USA, Lotyšsko, Norsko, Velká Británie a Rakousko. 

Skupina A: Kanada, Německo, Švýcarsko, Slovensko, Dánsko, Kazachstán, Itálie, Francie
Skupina B: Česko, Švédsko, Finsko, USA, Velká Británie, Lotyšsko, Norsko, Rakousko

Systém turnaje

Mistrovství světa se účastní 16 týmů, které jsou rozděleny do dvou skupin. Ve skupinové fázi se týmy utkají systémem každý s každým. Čtyři nejlepší celky z každé skupiny postupují do čtvrtfinále, kde na sebe mužstva narazí podle tzv. křížového pravidla (A1–B4, A2–B3, A3–B2, A4–B1). Poslední dva celky skupin musejí do baráže o elitní skupinu. Jakmile tým prohraje ve čtvrtfinále, na turnaji končí. Týmy, jež utrpí porážku v semifinále, si zahrají o třetí místo, vítězné celky se utkají o titul světového šampiona. 

Kdy hrají Češi

Český národní tým odstartuje MS v sobotu 14. května krátce před půl čtvrtou odpoledne. V prvním zápase skupiny změří síly s Velkou Británií. Nejtěžší utkání proti Švédsku a USA přijdou na řadu 15. a 23. května. Na závěr skupinové fáze se česká reprezentace utká rovněž s těžkým protivníkem z Finska.

sobota 14. 5. (15:20) – Česko – Velká Británie

neděle 15. 5. (19:20) – Česko – Švédsko 

úterý 17. 5. (15:20) – Česko – Rakousko

čtvrtek 19. 5. (19:20) – Česko – Lotyšsko

sobota 21. 5. (19:20) – Česko – Norsko 

pondělí 23. 5. (15:20) – USA – Česko

úterý 24. 5. (19:20) – Finsko – Česko 

Nominace českého národního týmu

Nominaci českého národního týmu oznámil realizační tým v čele s Karim Jalonenem po Švédských hrách, které Češi opanovali. Do sestavy se nevešla celá řada jmen. Nový kouč překvapivě nevzal do Finska třeba nejlepšího hráče extraligové sezony Filipa Chlapíka. Místo si naopak vybojoval třeba mladý obránce Jiříček. K tomu se ještě bude čekat na případné další posily z NHL. 

Brankáři: Lukáš Dostál (San Diego/AHL), Marek Langhamer (Ilves Tampere/Liiga), Karel Vejmelka (Arizona/NHL)

ObránciFilip Hronek (Detroit/NHL), David Jiříček (Plzeň), Michal Jordán (Chabarovsk/KHL), Tomáš Kundrátek, David Musil (oba Třinec), David Sklenička (Oulu/Liiga), Radim Šimek (San Jose/NHL), Jan Ščotka (Jyväskylä/Liiga)

Útočníci: Matěj Blümel (Pardubice), Jiří Černoch (Karlovy Vary), Roman Červenka (Rapperswil/NL), Jakub Flek (Karlovy Vary), Tomáš Hertl (San Jose/NHL), Petr Holík (Kometa), Petr Kodýtek (Plzeň), David Krejčí (Olomouc), Dominik Simon (Anaheim/NHL), Jiří Smejkal (Lahti/Liiga), Matěj Stránský (Davos/NL), Michael Špaček (Frölunda/SHL), Jakub Vrána (Detroit/NHL), Hynek Zohorna (Oskarshamn/SHL)

Související obsah

Jaký realizační tým povede Česko a kdo se o mužstvo bude starat?

Novým trenérem české reprezentace je Fin Kari Jalonen, kterému nově dělají asistenty Martin Erat a Libor Zábranský. Po konci kouče Pešána v roli generálního manažera zůstal Petr Nedvěd. Brankáře má na starost Zdeněk Orct. 

Hlavní trenér: Kari Jalonen
Generální manažer: Petr Nedvěd
Manažer týmu: Jan Černý
Asistenti trenéra: Libor Zábranský a Martin Erat
Trenér brankářů: Zdeněk Orct
Videotrenéři: Kalle Kaskinen a Jiří Horáček
Videotechnik: Denis Havel
Kondiční trenér: Dominik Kodras
Fyzioterapeuti: Adam Havel a Radovan Sakaláš
Kustodi: Zdeněk Šmíd, Oldřich Kopecký a Petr Šulan
Media manažer: Ondřej Kalát

Související obsah

Jak si Češi vedli v přípravných zápasech

V přípravě se českému výběru nadmíru dařilo. Prohrál totiž jen dva zápasy. Nejprve s Německem, poté s Finskem na Českých hokejových hrách. Jinak Češi nastřádali deset vítězství. Navíc opanovali i České a Švédské hokejové hry. 

Výsledky přípravy:

středa 6. dubna – Česko – Rakousko 5:1

pátek 8. dubna – Rakousko – Česko 1:4

čtvrtek 14. dubna – Česko – Německo 6:2

pátek 15. dubna – Česko – Německo 0:2

pátek 22. dubna – Slovensko – Česko 3:1

sobota 23. dubna – Slovensko – Česko 3:4 sn

28. dubna – 1. května, České hokejové hry (Finsko, Švédsko, Rakousko) – vítězství v celém turnaji

Finsko – Česko 2:1sn
Česko – Švédsko 9:3
Česko – Rakousko 4:1

5. května – 8. května, Švédské hokejové hry (Finsko, Švédsko, Švýcarsko) – vítězství v celém turnaji

Česko – Švédsko 2:1
Finsko – Česko 1:3
Švýcarsko – Česko 0:3

Související obsah

Historická bilance Česka na MS v hokeji

Český národní tým patří mezi nejúspěšnější země v historii MS. V počtu medailí je ČR na čtvrté příčce (v součtu s Československem). Češi získali v průběhu let 12 zlatých, 12 stříbrných a 21 bronzových medailí. Za třetím Švédském a druhým Ruskem zaostává o jedinou medaili. Ze zlata se Češi radovali 12krát, což je řadí za Kanadu a Rusko na třetí příčku. Hráči Tre Kronor mají jen o jedno zlato méně. 

Medaili český výběr vyválčil naposledy v roce 2012, kdy získal bronz na MS ve Švédsku. Zlato čeští fanoušci slavili naposledy v roce 2010, když se hrálo v sousedním Německu. Češi jsou také majiteli posledního zlatého hattricku, v letech 1999–2001 totiž vyhráli třikrát v řadě. 

Neúčast Ruska a Běloruska

IIHF rozhodla, že kvůli ruské invazi na Ukrajině nesmí do bitev o titul hokejového mistra světa zasáhnout týmy Ruska a Běloruska. Světová hokejová federace tak zareagovala i na rozhodnutí jiných odvětví a těmto dvěma zemím účast zakázala. Oba státy nahradily nejlépe postavené celky světového žebříčku, které měly hrát nižší divizi. Češi tak místo Bělorusů v základní skupině vyzvou Rakousko. Ruskou reprezentaci nahradila Itálie.

Jak dopadlo MS v roce 2021 a kdo je letos favoritem?

V sezoně 2020/2021 se MS uskutečnilo v lotyšské Rize a jeho vítězem se stala Kanada, která ve finále porazila Finsko. Bronzové medaile brali hokejisté Spojených států amerických. Češi ve čtvrtfinále nestačili na Finsko, jemuž podlehli 0:1 a nakonec obsadili sedmé místo. Letos je největším favoritem obhájce titulu z Kanady. 

Takhle vypadá nominace ČR na MS ve Finsku:

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události