šipky

Češi odehráli skvělý turnaj, fanoušci byli úžasní, říká promotér Czech Darts Open

Češi odehráli skvělý turnaj, fanoušci byli úžasní, říká promotér Czech Darts Open
Pavel Korda Zdroj: TV Nova

V pražské Královce o víkendu proběhlo prestižně obsazené Gambrinus Czech Darts Open 2022, na které si našlo cestu přes deset tisíc lidí. Hlavní zásluhy na organizaci měl promotér turnaje Pavel Korda, který současně komentuje i šipky pro Nova Sport. V exkluzivním rozhovoru pro TN.cz víkendovou akci zhodnotil, vyzdvihl výkony českých hráčů i fanoušků a vysvětlil, proč se mu nelíbí nový formát Premier League.

Jak celkově hodnotíte Gambrinus Czech Darts Open 2022, které se uskutečnilo o víkendu na Královce?

Já myslím, že se to fanouškům líbilo. Byli nadšení, což je pro mě strašně důležité. Důležité je také to, jak bylo spokojeno PDC a hráči. Ze zákulisí se ke mně nesly jen samé pochvaly, takže si myslím, že se ten turnaj opravdu vydařil.

Na turnaji se dařilo i českým šipkařům, když Adam Gawlas došel až do čtvrtfinále. Jak se vám líbily jejich výkony?

Já jsem z výkonů kluků nadšený. Pro některé z nich to byl úplný debut na velkém podiu a neztratil se vůbec nikdo. Tři z nich postoupili do druhého kola, což je úplně fantastické. A to, že se Adam dostal do čtvrtfinále, je pochopitelně skvělý úspěch pro něj i české šipky.

Jak jste prožíval Adamův zápas ve třetím kole proti Ryanu Searlovi, který byl hodně dramatický a emotivní?

Ryan byl samozřejmě obrovským favoritem. Adam mohl jenom překvapit, diváci ho hnali dopředu. Ze začátku to vypadalo, že Ryan potvrdí roli favorita, ale Adam to nezabalil. Ryanovi to přestalo jít, nějak to na něj padlo, i když to je hráč světové extratřídy, Adam toho využil. Paráda. Skvělý výkon.

Související obsah

Myslíte, že Adamovi hodně pomohla podpora fanoušků?

Adam je skvělý hráč. Má obrovskou výhodu, že si podium užívá. Někteří hráči jsou na turnaji víc nervózní než třeba na Players Championship. Ale to není Adamův případ, takže jemu diváci obrovsky pomohli. Ale jak říkám, Adam je skvělý hráč a bez toho by se tam nikdy nedostal. Obě tyto věci způsobily, že se dostal mezi posledních osm.

Kdo z českých hráčů, kromě Adama Gawlase a Karla Sedláčka, má největší šanci, aby získal profesionální PDC kartu?

To je těžká otázka. Výborný hráč je určitě Víťa Sedlák, který postoupil do druhého kola. Ale i ti ostatní, kteří hráli první kolo, jako jsou Ondra Plšek, Sláva Navrátil nebo Filip Šebesta, hrají dobře, a pokud budou mít trochu štěstí, mohou kartu získat. Musím říct, že naše národní kvalifikace byla opravdu těžká, protože tam vypadla spousta skvělých hráčů. Možná ten Víťa je o chloupeček před ostatními.

NEÚČAST WRIGHTA BYLA ZKLAMÁNÍM

Byl na turnaji nějaký výsledek, který vás překvapil? Ať už pozitivně, nebo negativně?

Přiznám se, že mě překvapila čtvrtfinálová prohra Michaela van Gerwena s Lukem Humphriesem, protože jsem ho tipoval na celkového vítěze. Humphries to ale zvládl skvěle, stejně tak utkání s José de Sousou nebo Robem Crossem. Ještě možná jedno. Rozhodně jsem čekal, že Karel Sedláček postoupí dál. Ale já vím, že tam rozhodlo pár šipek. Pokud by se Kájovi podařilo první leg vyhrát, tak by ten zápas asi vypadal úplně jinak.

Na turnaji relativně brzy skončili třeba Michael Smith nebo Jonny Clayton. Mrzelo vás, že turnaj takhle rychle přišel o vysoko postavené hráče?

​Samozřejmě. O vysoko postaveného hráče jsme přišli dokonce ještě před turnajem ve čtvrtek, když jsem se dozvěděl, že nepřijede Peter Wright. To bylo takové první velké zklamání. Ve chvíli, kdy vypadli Smith, Price, Clayton nebo i Cullen, tak to bylo další velké zklamání. Nejenom pro mě, ale i pro diváky, kteří se těšili, že tyto velké hvězdy uvidí v neděli. Bohužel ale šipky jsou takové, vyhráli jiní hráči a budeme doufat, že se příští rok tyhle velké hvězdy probojují o něco dál.

Související obsah

Máte nějaké konkrétní informace, proč Peter Wright nepřijel?

Žádné informace se člověk nemá šanci dozvědět ani z mojí pozice. Ale indicie jsou podle mě zřejmé. Má dlouhodobě potíže se zády. Jeho výsledky jsou tím strašně ovlivněné. Nehrál kvůli tomu posledních pár turnajů Players Championship. Říkal jsem si, že když tyhle turnaje nehraje, aby mohl odpočívat, tak by mohl přijet do Prahy. Ale je to vidět i v Premier League, že moc nemůže hrát.

Turnaj nakonec vyhrál Luke Humphries, který navázal na dubnový úspěch v Mnichově. Dá se na základě výkonů v poslední době zařadit do užší světové špičky?

Luke Humphries je rozhodně hráč, který v budoucnu bude míchat kartami a dostane se hodně vysoko. Ve chvíli, kdy vstoupil do světa PDC, bylo jasné, že je budoucí nová hvězda. Postupně to potvrzuje a jeho výkon byl opravdu výborný.

PŘÍPRAVY TURNAJE ZABRALY TISÍCE HODIN

Jak vlastně probíhala organizace celého turnaje? Kolik jste tím strávil času?

To se nedá ve zkratce říct. Přípravy začaly už v roce 2019, kdy jsme oznámili, že ten turnaj bude. Covid nám to ale celé narušil, takže se turnaj odkládal. Ale práce běží dál, protože ve chvíli, kdy vám turnaj odloží, musíte dělat nový marketing bez jistoty, že se to vůbec uskuteční. Od podzimu už bylo jasné, že turnaj bude, protože jsme věděli, jaké jsou prognózy covidu, a tušili jsme, že to bude všechno v pohodě. Od té chvíle byly přípravy intenzivnější. Hodiny spočítané nemám, ale neřekl bych, že to byly stovky, spíš tisíce. Během turnaje se na tom podílí spousta lidí. Zákulisí bylo téměř plně v režii PDC, která si tyhle věci řeší sama včetně ochranky. Ale to, co bylo vidět, jsme měli na starosti my. A já bych svému týmu chtěl strašně moc poděkovat. Není to velký tým, ale strašně pracovitý a obětavý.

Související obsah

Fanoušci vytvořili na turnaji fantastickou atmosféru. Dá se to nějak srovnávat s turnaji v zahraničí?

Mě to nepřekvapilo. Už hodněkrát jsem říkal, že čeští fanoušci jsou skvělí. Potvrdilo se to i na exhibicích v Královce a European Tour v Letňanech, kde bylo méně diváků kvůli horší propagaci, ale ti, co přišli, byli fakt skvělí. Pokud bych to měl srovnat s cizinou, tak pokud si představíme to nejlepší světové publikum, dá se určitě srovnávat s tím pražským. To, co se odehrávalo v sobotu odpoledne na Královce, jsem nezažil ještě nikdy nikde. Nejen na šipkách, ale na žádném jiném sportu. Mám potvrzeno od mých přátel a kolegů, že zažili fotbaly v Anglii, ve Španělsku, ale tohle prý bylo mnohem lepší.

V neděli fanoušci vyvolávali i vaše jméno. Všiml jste si toho?

Ano, všiml. Bylo to samozřejmě strašně příjemné.

Myslíte si, že takovýto turnaj může dynamicky zpopularizovat šipky v České republice?

Nevím, co víc by mohlo zpopularizovat šipky než takovýto turnaj. Bylo tam dost fanoušků, kteří nikdy na takové akci nebyli, a věřím, že tam bylo i pár lidí, kteří mohou rozhodnout o posunu šipek. Protože je to samozřejmě všechno o penězích. Já mám indicie, že jsme tam měli hosty, kteří byli naprosto nadšení, co všechno je možné udělat.

NOVÝ FORMÁT PREMIER LEAGUE SE MI NELÍBÍ

Kromě European Tour naplno běží i prestižní Premier League, která se letos hraje v novém formátu. Osvědčil se podle vás?

Já mám rád moderní věci, když se to vyvíjí. Ale v tomto případě jsem možná konzervativní. Kdyby to bylo jenom na mně, tak bych se rozhodně vrátil k tomu původnímu formátu. Přijde mi, že to je pro hráče strašně moc náročné. V průběhu sezony odehrají normálně mnoho zápasů a tady jim ještě naložili, že místo jednoho zápasu hrají finalisti tři. Tohle není vůbec jednoduché. Je to něco jiného než Players Championship, protože na televizní zápasy se hráč musí připravit úplně jiným způsobem. Podle mě jsou hráči, kteří hrají Premier League, dost přetěžovaní.

Máte nějakou zpětnou vazbu přímo od hráčů? Osobně se dobře znáte třeba s Michaelem van Gerwenem nebo Peterem Wrightem.

Já jsem měl v plánu se s Michaelem van Gerwenem pořádně pobavit po čtvrtfinále, ale vzhledem k tomu, že vypadl, tak jsem ho v zákulisí nezastihl. Naštěstí jsem s ním mluvil asi pět nebo deset minut před tím zápasem, ale řešili jsme osobní věci, ne Premier League.

Související obsah

Oproti minulému formátu se turnajů v Premier League neúčastní i takzvaný vyzyvatel. Není to škoda i z tohoto důvodu?

Loni bych řekl, že už to takové nebylo vzhledem ke covidu, ale první sezona s vyzyvatelem byla moc dobrá a osvědčilo se to. Pak se ale nedivím, že to zrušili, protože vyzyvatelé prohrávali obrovským rozdílem. Bylo to dané tím, že hráči, kteří hráli řádně Premier League, byli u terče tři, čtyři dny v kuse a byli rozehraní. Zatímco ten jeden hráč do toho spadl po hlavě a většinou dostal nářez. Byl to dobrý nápad, ale já osobně bych se k tomu už nevracel.

Michael van Gerwen a Jonny Clayton už mají jistou účast v play-off. Kdo podle vás celou Premier League vyhraje?

Musím říct, že Jonny Clayton hraje opravdu parádně. Stejně tak van Gerwen, který má občas výpadky, ale kdyby je neměl, tak je úplně jinde než ostatní. Třetí je James Wade, který je nemocný, dokonce byl i v nemocnici, ale mám zprávy, že je nyní v domácím léčení. Jestli bude už teď v Londýně, si ale vůbec nejsem jistý. U Petera Wrighta se obávám, že nebude v jeho silách čtvrté místo udržet, protože se před něj dostane Price nebo Cullen. Můj tip na vítěze je Clayton, nebo Gerwen.

Z českých hráčů se na Gambrinus Czech Darts Open 2022 dostal nejdál Adam Gawlas. Takto turnaj hodnotil:

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události