Česká blamáž na šampionátu. Jalonenův výběr prohrál s Rakouskem po nájezdech

Rakouský brankář Starkbaum při zákroku Zdroj: Profimedia

Čeští hokejisté mají za sebou třetí vystoupení na mistrovství světa a druhé neúspěšné. Tým pod vedením Kariho Jalonena prohrál s outsiderem z Rakouska 1:2 po samostatných nájezdech. Češi mají aktuálně ve skupině B 4 body a jsou na čtvrtém místě. Rakousko je se třemi body páté.

Češi se v osmé minutě dostali do vedení po dorážce Matěje Stránského. Jenže ještě předtím Hertl v brankovišti podrazil Starkbauma a rakouský trenér si vyžádal trenérskou výzvu. A rozhodčí po přezkoumání celé situace gól neuznali.

Do vedení mohl jít Jalonenův výběr na konci přesilové hry, ale Hronek z první trefil pouze tyč. O první změnu skóre se tak postaral dvě minuty před koncem první třetiny Roman Červenka. Ten dostal krásnou přihrávku z rohu hřiště od Blümela a prvně jmenovaný byl zcela osamocený před Starkbaumem a trefil se přesně k tyči.

​Rakousko poprvé vážněji zahrozilo v 26. minutě. Haudum vypálil z pravého kruhu na vzdálenější tyč, kde se snažil kotouč dorazit Lebler, ale neuspěl. Následně se Kempný dostal s pukem do útočného pásma, kde nabil Krejčímu, ale jeho pokus rakouský gólman pokryl.

Velkou příležitost na zvýšení skóre měl aktivní Blümel, jeho pokus ale skončil na tyči. Po dvou třetinách tak Češi vedli stále pouze o jeden gól. V poslední dvacetiminutovce nahazoval kotouč směrem na Starkbauma Hertl, z kterého kotouč vypadl a zůstal chvíli volný. Nikdo z českých hráčů ho ale nedobruslil a stav se neměnil.

Definitivní jistotu ke třem bodům mohl dát Vrána, který nabral dobrou rychlost, ale jelikož byl tísněn, tak nemohl pořádně zakončit. O pár sekund později to podobným způsobem zkoušel Blümel, jenže Starkbaum jeho pokus parádně vyrazil.

A tak přišel trest. Rakousko na závěrečnou minutu odvolalo gólmana. Heinrich vypálil od modré, puk přeletěl přes Vejmelku a za ním ho do branky dotlačil Brian Lebler. Za stavu 1:1 se tak šlo do prodloužení. V něm mohl rozhodnout Hronek, který byl v těsné blízkosti rakouského gólmana, kde si prostrčil hokejku mezi nohama a následně vystřelil. Starkbaum byl ale opět úspěšný.

​Došlo tak na samostatné nájezdy, ve kterých se Čechům vůbec nedařilo. Ani jeden z hráčů v bílém dresu neuspěl, na druhé straně naopak skóroval Peter Schneider a vystřelil bonusový bod. Češi jsou tak ve skupině B na čtvrtém místě se čtyřmi body, Rakousko je páté se třemi body.

Další zápas čeká na českou reprezentaci ve čtvrtek. Od 19:20 nastoupí proti Lotyšsku.

Česko – Rakousko 1:2 (1:0, 0:0, 0:1 – 0:0)
Branky a nahrávky: 18. Červenka (Blümel) – 60. Lebler (Heinrich, Schneider), rozh. náj. Schneider.

Sestava Česka:  Vejmelka – Kempný, Hronek, Ščotka, Kundrátek, Jiříček, Šimek, Sklenička, Jordán – Červenka, Krejčí, Blümel – Vrána, Zohorna, Hertl – Černoch, Stránský, Smejkal – Flek, Špaček.