MS v hokeji 2022

Senzační obrat Kanady. V závěru dohnala třígólové manko a rozhodla v prodloužení

Emil Bemstrom (Švédsko) a Zach Wihtecloud (Kanada) v souboji Zdroj: profimedia.cz

Zatímco český nároďák v Helsinkách porazil Německo 4:1, Švédové se v Tampere utkali s Kanadou v napínavém utkání. Javorové listy v poslední třetině dohnaly třígólové manko a v prodloužení senzační obrat 4:3 dokonaly. Třetí tým skupiny A se tak Tre Kronor pomstil za porážku na olympijských hrách.

Stejně jako Češi proti Německu i Švédové si dvougólový náskok vytvořili už v první třetině. Po minutě a půl hry skóre otevřel prudkou střelou Carl Klingberg. Vedení Tre Kronor pak zvýšil útočník Toronta Maple Leafs William Nylander, který samostatný únik zakončil pod horní tyč.

Byť byly javorové listy ve druhé části aktivnější, byli to opět Švédové, kdo vstřelil další gól. Gustafsson pálil z pravého kruhu a jeho střelu těsně před Driedgerem tečoval Max Frueberg – 3:0.

​Kanadskou střeleckou převahu proměnil až ve třetí třetině Ryan Graves. Obránce NJ Devils propálil Linuse Ullmarka, kterému clonil spoluhráč Aman, ránou od modré. Utkání zdramatizoval dvě minuty před koncem Pierre-Luc Dubois, který využil přesilovku a snížil na 2:3. A o pouhých 30 vteřin později, kdy už Kanaďané hráli s odvolaným gólmanem, vyrovnal Mathew Barzal, jehož bekhendové nahození proletělo až do sítě.

V prodloužení za Švédy fauloval střelec druhého gólu William Nylander. Kanaďané hozenou rukavici na senzační obrat nenechali ležet a Drake Batherson za 20 sekund rozhodl o výhře javorových listů 4:3. Kanaďané tak Švédům vrátili porážku ze čtvrtfinále olympijského turnaje v Pekingu a čeká je semifinále.

Švédsko – Kanada 3:4 pp. (2:0, 1:0, 0,3 - 0:1)
Branky: 2. Klingberg (Lang, Peterson), 8. Nylander (Nordström), 29. Friberg (Gustafsson, Ekman-Larsson) – 42. Graves (Roy, Comtois), 59. Dubois (Chabot, Cozens), 59. Barzal (Batherson, Comtois), 61. Batherson (Barzal, Dubois)

V pořadí 85. mistrovství světa v hokeji se hraje ve Finsku. Šampionát odstartoval 13. května a skončí 29. května 2022.

Auto druhého gólu Nylander střelecky pomáhal před vyřazením z NHL play-off Torontu. Takhle se trefil proti Floridě: