Williamsová po epickém dramatu končí už v prvním kole. České derby přerušeno

Serena Williamsová Zdroj: Profimedia

Legendární Serena Williamsová, která ve své kariéře ovládla Wimbledon sedmkrát, se letos loučí už v prvním kole. Po roční pauze způsobené zraněním nestačila na francouzskou tenistku Harmony Tanovou, které podlehla po více než třech hodinách až v super tiebreaku třetího setu. Své vzájemné utkání rozehrály také dvě Češky Karolína Plíšková a Tereza Martincová, ale jejich duel byl za stavu 7:6, 5:5 přerušen a dohrávat se bude ve středu.

Do svého posledního zápasu nastoupila Serena Williamsová loni na Wimbledonu. Své utkání v prvním kole proti Bělorusce Sasnovičové ale kvůli zranění nedohrála, když za stavu 3:3 musela vzdát. Od té doby neodehrála jediný zápas a možná trochu překvapivě oznámila návrat právě na letošním travnatém grandslamu, kde jako 1 204. hráčka světa dostala od pořadatelů divokou kartu.

Nejlepší tenistka posledních dvaceti let měla do utkání pomalejší start. Chybějící herní praxe byla znát a v delších výměnách dělala zbytečné chyby. Její soupeřka se tak dostala do vedení 2:0, ale Američance se podařilo otočit na 4:2. Nebyl to ale poslední zvrat v prvním setu. Tanová srovnala skóre a v dramatické koncovce nakonec vyhrála 7:5. O výsledku druhého setu rozhodly dva gemy na jeho začátku. Za stavu 1:0 pro Williamsovou se obě hráčky přetahovaly na podání Tanové více než patnáct minut. Po velké bitvě se nakonec podařilo Američance proměnit sedmý brejkbol a následně si sama své podání udržela i přes to, že musela odvracet čtyři brejkboly. Dostala se tak do psychické výhody, díky které druhý set vyhrála 6:1.

​Už se zdálo, že psychickou a herní pohodu si rekordmanka v počtu grandslamových titulů přenesla i do rozhodující sady, když se dostala do vedení 3:1. 115. hráčka světa se ale nevzdávala a třemi gemy v řadě skóre otočila. Byla to ale Williamsová, která v nesmírně dramatickém duelu mohla zápas ukončit na svém podání. Díky nesmírně bojovnému výkonu se jí podařilo soupeřku za stavu 4:4 brejknout, když každý vyhraný míček oslavovala, jako by hrála samotné finále. Za stavu 5:4, 30:15, ale prohrála na svém podání tři míčky v řadě a Tanová se vrátila do zápasu.

Byla to právě Francouzka, která se jako první dostala k mečbolu, ale ten za stavu 6:5, 40:30, na podání soupeřky nevyužila, a tak zápas musel rozhodnout super tiebreak hraný na deset vítězných bodů. Do něj opět lépe vstoupila Williamsová, když vedla 4:0 a už se zdálo, že ji nic nezastaví. Tanové se ale podařilo pěti míči skóre otočit a nakonec se radovala z výhry 10:7 a postupu do druhého kola.

​"Já jsem tak dojatá," vyprávěla nadšeně Francouzka po zápase. "Serena je superstar. Když jsem byla malá, sledovala jsem ji mnohokrát v televizi. Když jsem viděla, koho mi vylosovali, měla jsem strach. Je to legenda. Říkala jsem si, že když uhraju jednu nebo dvě hry, bude to pro mě úspěch," nechápala po zápase Tanová, kterou najdeme až ve druhé stovce světového žebříčku a byl to pro ni první zápas na Wimbledonu v kariéře. "Chtěla bych po dnešku všem poděkovat a jmenovitě mé trenérce Nathalie Tauziatové, která proti Sereně taky hrála. Moc ti děkuji, že jsi se mnou," vzkázala své koučce na tribunu.

V nočních zápasech hrály svůj duel také Karolína Plíšková s Terezou Martincovou. Prvně jmenovaná sice ztratila nadějné vedení 5:2 v prvním setu, ale nakonec úspěšně zvládla tiebreak. Ve druhém setu si obě hráčky vyměnily jednou svá podání a za stavu 7:6, 5:5 bylo utkání přerušeno. Dohrávat se bude ve středu na kurtu číslo 1 jako druhý zápas v pořadí po skončení utkání mezi Estonkou Kontaveitovou a Němkou Niemeirovou, které začíná ve 14 hodin našeho času.