Fotbal

Jaká budoucnost čeká české kluby? Mládežnickým soutěžím vládla Slavia

Jaká budoucnost čeká české kluby? Mládežnickým soutěžím vládla Slavia
Starší dorostenci Slavie a Plzně Zdroj: SK Slavia Praha

Posledním ligovým mistrem se stala Viktoria Plzeň, následovaná pražskými týmy Slavií a Spartou. Jak se ale vyvíjely mládežnické soutěže? Obě dorostenecké kategorie ovládli sešívaní, když v kategorii do sedmnácti let měli na čtvrtou Spartu náskok propastných osmnácti bodů. Ligu vyhrála Slavia také v kategorii do patnácti let. Letenští vyhráli ligové soutěže do čtrnácti a šestnácti let.

Česká liga staršího dorostu U19:

Této ligové kategorii v posledních čtyřech sezonách vévodí Sparta a Slavia. V předešlých sezonách se na čelo dokázaly dostat týmy Příbrami a Olomouce, ale spíše se jednalo o výjimky, na které v následujících sezonách nedokázaly navázat.

V letošní sezoně pražským týmům zatápěly Pardubice, které se až do závěrečných kol držely v boji o titul. Vůbec ale nezvládly závěr soutěže, když v posledních sedmi zápasech čtyři prohrály a jednou remizovaly. O vítězi se tak rozhodovalo mezi pražskými týmy. 

Rozhodujícím faktorem se ukázaly být vzájemné zápasy, kdy Slavia 26. února naprosto deklasovala Spartu v Horních Počernicích 6:0, když se gólově prosadili také bratři Pudilové, kteří dostali možnost i v zápase Evropské konferenční ligy, v němž A tým Slavie naskočil proti rakouskému Linci. V zápase s Počernicemi si svěřenci trenéra Titěry vytvořili rozhodující náskok, který už v závěru sezony nepustili. Nakonec se slávisté radovali z mistrovského titulu po zisku 64 bodů, Sparta měla o dva body méně. Viktoria Plzeň skončila s padesáti body na šestém místě. O soutěž níže sestoupily týmy Meteoru Praha a Opavy. 

Související obsah

​Zajímavostí je, že nejlepším střelcem soutěže se stal s devatenácti góly Oldřich Pragr ze Zbrojovky Brno, která skončila v tabulce až na osmém místě. Největším kanonýrem mistrovské Slavie byl Jan Trédl s jedenácti góly a ze Sparty se nejvíce prosazoval Arsen Vitarigov, jenž vsítil šest branek. 

Česká liga mladšího dorostu U17:

Kategorie do sedmnácti let nabídla mnohem jednoznačnější podívanou. Slavia v soutěži dominovala, když získala 82 bodů z 90 možných, body ztratila pouze po remíze se Spartou a prohrách na hřištích Pardubic a Hradce Králové. Většina výher byla naprosto jednoznačná, ale jeden výsledek se vyjímá nad všemi ostatními. 19. března uštědřila Slavia Příbrami pořádný debakl, když vyhrála 15:0. Čtyřmi góly se v tomto utkání blýskl Daniel Bouchner a Tomáš Jelínek vstřelil hattrick.

Není tedy divu, že slávističtí mladíci zakončili sezonu s celkovým skóre 120:25. Na druhém místě se umístila Olomouc a třetí Baník Ostrava. Až na dalších dvou místech najdeme Spartu a Plzeň, pro které byla sezona určitě zklamáním. 

Související obsah

​Spartu může těšit alespoň fakt, že měla ve svém středu nejlepšího střelce. Sedmnáctiletý Karel Rožánek vstřelil 21 gólů. O dva zásahy méně pak měl Vojtěch Hranoš s devatenácti brankami a Pavel Hašek s Davidem Hájkem se trefili osmnáctkrát. 

Česká liga mladšího dorostu U17 B:

Tato soutěž se sice hraje pod hlavičkou U17 B, ale v praxi se jedná o kategorii do šestnácti let. Vládcem letošního ročníku se stala pražská Sparta, která dominovala podobně jako Slavia v áčkové kategorii. Posbírala celkem 83 bodů při celkovém skóre 157:24. Je ale nutno dodat, že konkurence v této soutěži není taková. Slavia ani Plzeň zde svůj výběr nemají, a tak na druhém místě skončily Teplice následované Jabloncem a mladším výběrem Pardubic. Letenští se v průběhu ročníku blýskli také jednou dvoucifernou výhrou na Neratovicemi-Byškovicemi. V tabulce střelců se o první místo dělili Damián Kotrba ze Sparty a Martin Firbacher z Pardubic, kteří oba vstřelili shodně 29 gólů. 

Česká liga žáků U15:

Nejstarší žákovskou kategorii vyhrála stejně jako dorostenecké pražská Slavia. Ve 26 zápasech posbírala 66 bodů, když své soupeře opět zasypala hromadou branek, celkově jich bylo 137. Na druhém místě se ztrátou devíti bodů se umístil Hradec Králové a o dalších sedm bodů zaostala Sparta. Viktorii Plzeň patřila šestá příčka. Zajímavostí je, že i přes velkou bodovou ztrátu dokázali Letenští svého odvěkého rivala na Strahově porazit jednoznačně 5:0. V odvetě byl ale úspěšnější soupeř, který vyhrál v Horních Počernicích 3:1. Nejlepším střelcem soutěže se stal s 29 góly Aleš Březina z Teplic a následovali jej slávisté Matěj Kotrba a Adam Sosna, kteří vstřelili 24, respektive 23 gólů.

Související obsah

Česká liga žáků U14:

Z mistrovského titulu kategorie do 14 let se radovali fotbalisté Sparty. Získali o dva body více než druhý Hradec Králové a konkurenční Slavia za nimi zaostala o sedm bodů. Nic nebylo slávistům platné, že nastříleli o 34 gólů více než jejich pražský rival. Ve vzájemných zápasech si oba týmy připsaly po jedné výhře, když slávisté vyhráli 3:2 na Strahově a naopak hráči Sparty zcela jednoznačně zvítězili na venkovním hřišti 5:1. Překvapivou statistikou je, že nejlepším střelcem Sparty byl Matyáš Amler, který se v tabulce kanonýrů umístil až na 22. místě. Nejvíce gólů nastřílel Martin Zeman z Českých Budějovic, když síť branek soupeřů rozvlnil celkem 38x. 

Sparta zvládla premiéru pod trenérem Priskem:

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události