Hokej

Preview draftu NHL: Bude mít Slovensko první jedničku? A co Češi?

Preview draftu NHL: Bude mít Slovensko první jedničku? A co Češi?
David Jiříček se raduje ze vstřelené branky Zdroj: Pavel Mazáč / CNC / Profimedia

Ve čtvrtek proběhne v kanadském Montrealu jedna z nejočekávanějších akcí celého roku v NHL. Týmy si budou vybírat nováčky do svých organizací, letos půjde o jeden z nejočekávanějších ročníků pro české a slovenské fanoušky vůbec. Slovensko bude mít s největší pravděpodobností nejvýše draftovaného hráče v historii, milníky si mohou připsat i Češi. Nabízíme přehled a názory expertů.

Kdo bude jedničkou?

Tak to je otázka, na kterou neznají odpověď nejspíše ani v Montrealu, který si bude na draftu vybírat jako první. Bude to v domácí aréně, kam mohou přijít fanoušci. A v Quebecu je na tento výběr velký tlak. Široká veřejnost si totiž přeje domácí jedničku, kterou by mohl být centr Shane Wright. 

V poslední sezoně ale zaujal všechny fanoušky, trenéry, manažery a skauty slovenský supertalent Juraj Slafkovský. Toho mají na prvním místě například populární novináři Bob McKenzie či Corey Pronman, který celý rok zkoumá nováčky mířící do nejlepší ligy světa. 

Rozhodnutý stále není ani generální manažer Kent Hughes, který pro web nhl.com řekl: "Bude to nejspíše nejtěžší první výběr v historii Montrealu." Do závodu o jedničku draftu se zapojuje také Američan Logan Cooley. 

Související obsah

​Slovensko na letošním výběru nováčků nejspíše vyrovná či vylepší historické milníky. Zatím nejvýše draftovaným hráčem ze Slovenska byl v roce 2000 Slovák Marián Gáborík, kterého vzala Minnesota ze třetího fleku. 

Dva Češi v prvním kole. A co dál? 

Největším českým želízkem v ohni je obránce David Jiříček, který by měl jít v první pětce. Byl by tak nejvýše draftovaným českým obráncem od roku 2000, kdy šel ze čtvrté příčky Rostislav Klesla. Pozice plzeňského beka se mění, mluví se i o druhém výběru New Jersey Devils. Nejpravděpodobnější je ale pátý výběr a tým Philadelphia Flyers.

V prvním kole by měl jít také nejužitečnější hráč letošního šampionátu do 18 let – karlovarský útočník Jiří Kulich. Toho novináři tipují na 20. místo, kde má svou volbu Washington Capitals. "Washington byl taková moje dětská láska a tým, který jsem měl a stále mám hodně rád," řekl v květnu pro web TN.cz o týmu, kde by rád skončil.

Mezi českými hráči jsou ale i další naděje. Kolem 50. místa by se měl pohybovat obránce Tomáš Hamara, na začátku třetího kola je jméno centra Matyáše Šapovaliva, který byl prvotně tipován na první kolo. Čechů bude ale mnohem více. Mluví se o Alscherovi, Špačkovi, Čechovi či brankáři Schnattingerovi. 

Související obsah

​Kdy a kde? 

V páteční jednu hodinu ráno středoevropského času výběr nováčků začne v kanadském Montrealu. V noci proběhne celé první kolo, druhé a sedmé je na programu na 17. hodinu českého času. 

V minulém roce prošlo draftem sedm českých hráčů. Letos by se číslo mohlo výrazně navýšit:

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události