šipky

Král je mrtev, ať žije král! Gerwyn Price je opět šipkařskou světovou jedničkou

Po necelých pěti měsících se opět mění obsazení trůnu šipkařského světa. Gerwyn Price si jej bere zpět od Petera Wrighta, což stvrdil postupem do semifinále na World Matchplay, kde v dramatickém utkání přehrál Josého de Sousu 16:14. Prestižní turnaj v Blackpoolu tak zná kompletní semifinálové složení, kdy Dimitriho van den Bergha, Michaela van Gerwena a Gerwyna Price doplní Danny Noppert, jenž přehrál krajana Dirka van Duijvenbodeho 16:11.

Úvodní dvě čtvrtfinále World Matchplay, která se odehrála ve čtvrtek, nabídla neuvěřitelnou podívanou. Z postupu se nakonec radovali Dimitri van den Bergh a Michael van Gerwen. Zbývalo tak zodpovědět otázku, kdo je doplní mezi nejlepší čtyřkou. Zápas mezi Dirkem van Duijvenbodem a Dannym Noppertem neměl papírového favorita.

Lépe do utkání vstoupil Noppert, který vyhrál první dva legy. Duijvenbodovi se sice následně podařilo zavřít vysokých 132 bodů, ale jelikož se v ostatních hrách na doublech trápil, vedl Noppert po první části 4:1 se dvěma brejky k dobru. Po přestávce se ale Duijvebodovi dařilo lépe, když snížil na rozdíl jediného legu. Po druhé části hry nakonec Noppert vedl 6:4.

Související obsah

​Ve třetí části se Duijvenbodovi povedla parádní otočka, když vyhrál první tři hry a dostal se do vedení 7:6 a do zákulisí šli oba hráči za stavu 8:7 pro Nizozemce. V této fázi utkání měl Duijvenbode i daleko lepší náhozy, když se průměr na tři šipky vyšplhal lehce přes 99 bodů. Jeho soupeř měl o devět bodů méně. I přes to se Noppertovi povedlo stav otočit. V sedmnáctém legu vzal soupeři podání, když zavřel 150 bodů. Následně brejk potvrdil a poté se dostal do vedení dokonce 12:9, čímž se výrazně přiblížil k postupu do semifinále. Duijvenbode sice snížil na 11:12, ale poslední čtyři hry naprosto ovládl Noppert, který zápas ukončil stylově červeným středem. 

Ve druhém semifinále se utkal Gerwyn Price, který se v případě výhry mohl vrátit na post světové jedničky, a nevyzpytatelný José de Sousa. Lépe začal zápas pro Portugalce, který hned v prvním legu vzal soupeři podání. Na to ale Price zareagoval zavřením 160 bodů a následně udrženým servisem, díky čemuž vedl 2:1.

Související obsah

​Ve čtvrté hře ale Sousa předvedl stejně povedené zavření, když leg ukončil 160 body. Oba hráči si poté drželi podání až do stavu 6:5 pro Price. Poté se světové dvojce povedlo utéct poprvé v zápase na rozdíl dvou legů. Náskok Velšan postupně navyšoval, když před poslední přestávkou vedl už 12:8.

José de Sousa se ale nevzdával. Od stavu 8:13 snížil na rozdíl jediného legu, když soupeře brejkl přes dva doubly. Následně se Portugalci povedlo dokonce srovnat skóre a bylo zaděláno na pořádně dramatickou koncovku. V ní si Price připravil skvělou pozici, kdy šel do vedení 15:13, a tak byl jednu hru od postupu. Ve 29. legu ale Sousa předvedl skvělé šipky, když zavřel ve čtvrtém kole a vzal soupeři servis zpátky. V následné hře ale Portugalec selhal na zavírání, když promarnil čtyři šipky, čímž umožnil Priceovi vyhrát celý zápase 16:14.

Kromě postupu do semifinále se Price může radovat také z návratu na post světové jedničky, kde vystřídá Petera Wrighta. 

Čtvrtfinále World Matchplay:

D. van den Bergh –⁠ P. Wright 16:14 (hráno ve čtvrtek)

M. van Gerwen –⁠ N. Aspinall 16:14 (hráno ve čtvrtek)

D. Noppert –⁠ D. van Duijvenbode 16:11

G. Price –⁠ J. de Jousa 16:14

Semifinále World Matchplay:

D. van den Bergh –⁠ M. van Gerwen

D. Noppert –⁠ G. Price 

V loňském roce ovládl World Matchplay Peter Wright. Po vypadnutí ve čtvrtfinále ale titul neobhájí:

Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události