Češi se zachránili v elitní skupině Davis Cupu. Rozhodující bod zařídil Lehečka

Tomáš Macháč a Jiří Lehečka Zdroj: Profimedia.cz

Čeští tenisté slaví záchranu v elitní skupině Davis Cupu. V baráži vedli nad Izraelem po čtyřhře už jen 2:1 a Jiří Lehečka mohl rozhodnout. Hned první set ale prohrál, a tak se naděje menšily. Pak ale Čech zabral a udolal Lešema ve třech setech. Česká reprezentace tak odskočila na vedení 3:1 a mohla se radovat z udržení ve skupině.

Lehečka s Macháčem odstartovali čtyřhru proti izraelské dvojici Cukierman–Erlich velmi dobře a brzy si vypracovali vedení 3:0, soupeř ale následně začal mocně dotahovat. Postupně Izraelci vyrovnali na 4:4, a když pak Cukierman vytloukl Macháče na síti, otočili průběh. Za stavu 5:4 šel na podání Erlich a první tři fiftýny patřily domácímu týmu.

Ten si díky tomu vypracoval hned tři setboly a hned první proměnil. Celý set ukončil Cukierman parádní ranou z voleje. Ve druhé sadě si Lehečka a Macháč drželi servis do stavu 2:2. Poté se Lehečka dopustil dvojchyby a Izraelci šli do trháku.

​Brejk domácí hráči navíc potvrdili další vítěznou hrou. Češi sice ještě přidali jeden gem, víc už toho ale na kurtu nezvládli. Druhý set prohráli 3:6 a celkově 0:2. Izrael tak snížil na 1:2 na zápasy. O tom, kdo se udrží v elitní skupině, tedy rozhodly závěrečné dvouhry.

Lehečka se proti Lešemovi držel jen do pátého gemu první sady, pak prohrál vlastní podání, a Izraelec navíc brejk potvrdil svým vítězným podáním. Čech se sice ještě snažil na protivníka dotáhnout, nakonec však padl 4:6. Lešem set ukončil parádním forhendovým úderem po lajně a mohl se radovat z vedení.

Českého reprezentanta ale úvodní ztráta nepoznamenala. Nejprve získal první gem při vlastním servisu, následně Izraelce brejknul a dostal se do vedení 2:0. Poté byl na kurtu dominantnější, a soupeři dokonce uštědřil kanára. Ve druhém setu tak hladce vyhrál 6:0.

​O vítězi proto musel rozhodnout závěrečný třetí set. Oba protivníci se přetahovali o každý fiftýn i hru a set dospěl do stavu 5:5 Poté získal Lehečka další gem pro sebe a při podání soupeře mohl rozhodnout. A to se také stalo. Čech využil hned první mečbol a Češi se zachránili v elitní skupině.