Hokej

USA a Kanada doporučují hráčům vrátit se z Ruska. Ti na výzvy nereagují

USA a Kanada doporučují hráčům vrátit se z Ruska. Ti na výzvy nereagují
Jedno z posledních utkání základní části KHL | Zdroj: Profimedia.cz

Po nedávno ohlášené mobilizaci, kterou vyhlásil prezident Vladimir Putin pro ruské občany, naléhají zámořské země na své občany, aby ihned opustili území Ruska a Běloruska. Týká se to i hokejistů, kteří ale nekomunikují.

Například kanadská tisková kancelář The Canadian Press kontaktovala devět hráčů ze země javorového listu, kteří působí v KHL. Ujišťovala se, jestli liga může zajistit jejich bezpečí. Nikdo z nich ale neodpověděl. V KHL je aktuálně 47 Kanaďanů a 14 Američanů. 

Americké občany stahuje z Ruska i kanadská ambasáda v Moskvě. Dalším lidem doporučuje, aby do země, která rozpoutala válku na Ukrajině, nejezdili. Hráči však mají platné smlouvy, což je nyní velký problém. Pokud by chtěli odejít, velmi pravděpodobně by jim hrozil nějaký postih.

"Kanaďané, kteří se rozhodnou hrát v Rusku a Bělorusku, by měli svá rozhodnutí vysvětlit veřejnosti," pronesl Adrien Blanchard, tajemník ministryně zahraničních věcí Melanie Jolyové. 

Související obsah

​Doporučení vyhnout se cestám do Ruska a Běloruska dala kanadská i americká vláda hned po zahájení ruské invaze. "Pokud se lidé nacházejí v Rusku nebo Bělorusku, měli by okamžitě odjet. Naše schopnost poskytovat konzulární služby se může stát velmi omezenou," dodal Blanchard.

Dominik Hašek je iniciátorem akce, která by zakázala ruským hráčům představit se na zápase NHL v Praze:

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události