Hokej

Ohlédnutí za NHL v Praze. Kdo se ukázal a jak vznikaly televizní přenosy?

Zápasy NHL Global Series 2022 v pražské O2 areně jsou minulostí. Návrat Tomáše Hertla na místo, kde za Slavii odehrál své první dvě profesionální sezony, byl gólový, ne však vítězný. V pátek i v sobotu brali výhru Nashville Predators, rozhodly hlavně druhé třetiny a tři góly Švýcara Niederreitera. Přenosy zápasů mohli sledovat diváci ze 60 zemí světa, na našem území je nabídly stanice Nova Sport 1, Nova Action a Voyo, kde jsou stále ke zhlédnutí ze záznamu.

Přípravy na celou akci probíhaly přes půl roku, samotná O2 arena ale musela být přichystaná za tři dny. V neděli 2. října odpoledne v ní totiž ještě hrála Sparta domácí ligový zápas, už ve čtvrtek odpoledne ale byly na programu otevřené tréninky obou týmů NHL. "Museli jsme zvětšit kamerové platformy a uzpůsobit místa, protože pod kamerami jsou komentátoři. Museli jsme také upravit prostory mezi šatnami," vysvětlil Vítězslav Machač z produkce Nova Sport. 

Do celého procesu bylo jen za TV Nova zapojeno okolo 150 lidí. Hráče sledovalo celkem 25 kamer včetně dvou ovládaných na dálku. Ty si speciálně vyžádalo vedení NHL. "Oproti české extralize byl rozdíl v robotických kamerách, které jsou umístěny za brankou," vysvětlil ředitel O2 TV Production Rostislav Suslo. Celkem bylo nataženo přes deset kilometrů kabelů, z nichž signál sbíral 17 metrů dlouhý kolos, který patří k nejmodernějším přenosovým vozům v Evropě. "Přenosový vůz stojí více než sto milionů korun," dodal Suslo.

Související obsah

​Úvodní buly pátečního zápasu obstarala fotbalová brankářská legenda Petr Čech. Ve studiu NHL na Nova Sport 1 a Nova Action, které bylo přímo v O2 areně za sektorem 118, se vystřídala řada zajímavých hostů. Během pátku a soboty své postřehy nabídli Slavomír Lener, Patrik Eliáš, Radim Vrbata, Robert Reichel, Martin Ručinský, Michal Handzuš i Petr Čech. Ve druhém studiu v útrobách O2 areny se objevil v dresu Sharks Vladimír Šmicer, dále herec Martin Dejdar nebo například Jiří Martínek alias doktor Vševěd z pořadu Na lovu. V sobotu měla úvodní buly na starosti česká legenda NHL Jaromír Jágr, ten pak divákům stanice Nova Sport 1 a Nova Action poskytl i rozhovor.

​​Jako první vstoupili na led v O2 areně Predators ve čtvrtek v 15:00, trénovali hlavně přesilovku. Od 16:30 se už na ledě proháněli hráči Sharks včetně Tomáše Hertla, který na závěr vzal v náručí na led i syna Tobiáše. Panovala dobrá atmosféra a slušně zaplněná spodní část haly si občasně zkoušela hlasivky na to, co mělo přijít v dalších dnech.

​V pátečním zápase byl oficiálně domácím týmem Nashville. Jako by se to projevilo i na výsledku, který byl jednoznačnější – 4:1 pro Predators. V první třetině ještě vyrovnával na 1:1 pohotovou dorážkou Tomáš Hertl, dvěma góly Tolvanena a Niederreitera, ale Nashville získal náskok, který v poslední minutě zápasu zpečetil do prázdné brány Duchene. Tomáš Hertl byl při pozápasovém rozhovoru viditelně zklamaný: "Jsem rád, že jsem dal gól, ale mnohem lepší by bylo vyhrát. Je to škoda – já jsem dal břevno, Timo (Meier) dal břevno. Na konci druhé třetiny jsme to na chvilku vypustili a to nás stálo zápas," zhodnotil utkání český útočník ve službách Sharks.

Související obsah

​V sobotu šel tým San Jose v Praze poprvé do vedení, v 15. minutě se v přesilovce trefil Kunin. Ve druhé třetině ale řádil Nino Niederreiter – na jeho vyrovnání dokázal po 10 sekundách zareagovat kapitán Sharks Couture gólem na 2:1. O necelé dvě minuty později ale znovu srovnal Forsberg a do vedení 3:2 poslal Predators opět Niederreiter. Sharks svého soupeře přestříleli v poměru 33–18, Nashville ale uhájil těsné vedení a podruhé zvítězil.

Akce se vydařila i po divácké stránce, páteční zápas dle oficiálních statistik navštívilo 16 648 diváků, v sobotu jich dorazilo 17 023.

TN.cz, Filip Kovář
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

K tématu Hokej

Důležité Události