Hokej

Vážná nemoc ničí hokejovou legendu. Slavný Švéd už nemůže ani mluvit

Vážná nemoc ničí hokejovou legendu. Slavný Švéd už nemůže ani mluvit
Börje Salming | Zdroj: Profimedia

Börje Salming, jedna z největších švédských hokejových legend, má od letošního léta diagnostikovanou nevyléčitelnou amyotrofickou laterální sklerózu (ALS), která u něj velmi rychle postupuje. Nyní 71letý bývalý hokejista už nemůže mluvit a komunikuje už pouze pomocí iPadu a neverbálních gest.

Právě v únoru se u Salminga objevily první příznaky ALS. Legendární obránce si začal všímat neobvyklých pohybů svých svalů a o měsíc později začaly i trable s mluvením. V létě mu pak byla sdělena nemilosrdná diagnóza.

Nemoc se zatím nedaří zpomalit a postupuje u něj velmi rychle. Nyní už Salming komunikuje pouze pomocí speciálního iPadu a různých neverbálních gest, což se ukázalo i v obsáhlém rozhovoru pro švédský portál expressen.se, ve kterém promluvila i jeho žena Pia.

Celý rozhovor začal Salming vzkazem: "Myslím na vás." A vzápětí se rozplakal. "Jeho nemoc postupuje velmi rychle. V únoru se objevily první příznaky a v březnu už se musel vzdát zápasu legend švédské reprezentace," pokračovala jeho žena.

Související obsah

​"V polovině července přišla nepříjemná diagnóza. Börje byl neuvěřitelně smutný a v depresích. Dokud to nemáte černé na bílém, existuje ještě nějaká šance a stále věříte, že to není tak zlé. Jenže pak to přišlo a během depresí se mnou vůbec nemluvil. Snažil se to nějak zpracovat sám. Přitom jsme spolu vždy o všem hodně mluvili," rozpovídala se o prvních měsících s nemocným manželem Pia Salmingová.

Ta také přiznala, že je pro ni naprosto šílené vidět člověka, kterého miluje, jak trpí. "Je to neuvěřitelně bolestivé vidět. Člověk nemůže dělat nic. Je to ohromně frustrující, protože nám dochází čas," dodala smutně Salmingova partnerka.

Nemoc zatím není u Salminga tak pokročilá, aby potřeboval neustálou nemocniční péči, a zároveň není tak nemocný, aby se mu dostalo větší pomoci, než je domácí péče. A jelikož je starší 65 let, nemůže mít osobního asistenta. "Je to celé v pr*eli, celý zdravotní systém. Jsme už všichni úplně vyčerpaní, celá naše rodina. Udělali jsme snad všechno, co jsme mohli, a on se jen zhoršuje," postěžovala si Pia, která se o Börjeho stará společně se svými čtyřmi dětmi.

Související obsah

​Právě jeho dcera Bianca je úspěšnou vícebojařkou, kterou byl v létě podpořit i na atletickém mistrovství Evropy v Mnichově, na kterém skončila osmá.

Salming byl jedním z evropských průkopníků v NHL. V roce 1973 odešel z Brynäs do Toronta, kde vydržel až do roku 1989. Kariéru v NHL ukončil o rok později, kdy oblékal dres Detroitu Red Wings. Celkem v základní části zámořské soutěže odehrál 1 148 utkání, ve kterých si z pozice obránce připsal 787 bodů (150+637). V play-off přidal dalších 81 duelů a 49 bodů (12+37).

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

K tématu Hokej

Důležité Události