Hokej

Stáž v NHL byla úžasná, říká Varaďa nadšeně. Hrozně rád by už zase trénoval

Od letošního léta je Václav Varaďa bez angažmá. Po konci v Třinci, se kterým vyhrál tři extraligové tituly, ale rozhodně nezahálí. Absolvoval stáže ve Finsku a NHL, kde se zúčastnil kempu New Jersey Devils. Tuto zkušenost si nesmírně pochvaluje. V zápasovém studiu Nova Sport promluvil o tom, jaké zážitky a zkušenosti si odnesl, a zavzpomínal na svoji hráčskou kariéru. Přiznal také, že už by velmi rád trénoval a čeká na vhodnou nabídku.

Václav Varaďa je po právu považován za jednoho z nejlepších českých trenérů současnosti, a to na lavičce strávil pouhých pět let. Tři mistrovské tituly v posledních třech letech ale mluví za vše, a tak bylo překvapením, když se rozhodl dát si pauzu. 46letý kouč ale moc dobře věděl, co dělá. 

Potřeboval změnu a chtěl nabrat nové zkušenosti, které jej v kariéře posunou zase o něco dál. Poznatky nasbíral ve Finsku a NHL. "To bylo něco úžasného. Konečně jsem měl prostor a čas absolvovat tyto stáže a jsem za to hrozně rád. Byl jsem ve Finsku, kde můj bývalý spoluhráč Ville Peltonen trénuje IFK Helsinky, a v Jersey pod mým trenérem Lindym Ruffem, který s tím byl v pohodě, že budu součástí kempu. To pro mě bylo hodně inspirující. Vzal jsem si jen to nejlepší," pochvaloval si Varaďa v zápasovém studiu na Nova Sport 1 během přestávky utkání mezi Bostonem a Minnesotou.

A jak stáž v NHL probíhala? "Měli jsme otevřené dveře ke všemu. Byli jsme součástí trenérské kabiny. Měli jsme volný vstup na všechny meetingy, předzápasové porady. Bylo to fantastické. Jsem za to hrozně rád," říká zkušený trenér. 

Související obsah

​Po několikaměsíční pauze už ho ale svrbí ruce a rád by se na lavičku vrátil. "Já bych hrozně rád někde trénoval. Je třeba počkat na správné angažmá. Také je třeba brát ohled na moji rodinu, která je v Kopřivnici. Přání všech trenérů je trénovat v NHL nebo národní tým a já udělám všechno pro to, abych tu šanci dostal. A když ji nedostanu, tak holt na mě čeká jiná štace," zůstává na zemi Varaďa.

V televizním studiu zavzpomínal také na své hráčské angažmá. "Určitě jsem chtěl vyhrát Stanley Cup," přiznal. Nejblíže tomu byl v roce 1998, kdy došel s Buffalem až do finále, kde ale nakonec Sabres podlehli Dallasu Stars 2:4 na zápasy. Ve třetím prodloužení šestého zápasu ale došlo k velmi spornému gólu, kvůli kterému mnozí bývalí hráči klubu cítí křivdu. Má to tak i Varaďa? "Ani ne, stejně s tím nemůžu nic udělat. Já na to finále vzpomínám v dobrém. Rozhodovaly maličkosti. Byli jsme blízko, vyhráli první zápas ve finále. Taky mě mrzí semifinále s New Jersey, kde jsme s Ottawou hráli sedmý zápas, který jsme prohráli, a Jersey si nakonec došlo pro Stanley Cup," vzpomíná Varaďa.

Začátky v Buffalu ale neměl jednoduché. Nesedl si s trenérem Tedem Nolanem, a tak strávil dost času v AHL. "Ted Nolan měl rád jiné hráče. Fandil jinému stylu hokeje. Taky neměl v globálu příliš rád české hokejisty. Já to měl s ním hodně těžké. Zatnul jsem zuby a vydržel jsem. Pak přišli noví trenéři v čele s Lindy Ruffem a Darcy Regierem, kteří mi dali příležitost a já za ni vzal," těší Varaďu. 

Související obsah

​Své zámořské angažmá v NHL ukončil v roce 2006 z rodinných důvodů. "Mohl jsem zůstat v NHL, měl jsem na stole smlouvu s New Yorkem Rangers, ale moje maminka si procházela těžkým obdobím. Nakonec to neustála. Já chtěl být blízko domova. Ve chvílích, kdy mě potřebovala, jsem byl ve Švýcarsku, dvě hodiny letem do ČR. A třeba už nastal čas, abych byl zpět," řekl Varaďa, který ve Švýcarsku oblékal dres Curychu a SC Langnau. Poté hrál i za Vítkovice, Kometu Brno a kariéru zakončil v Třinci, kde se následně stal i trenérem.

"Jako končící hráč jsem si to chtěl zkusit. Ono už to k tomu spělo. Ke konci hráčské kariéry jsem měl spoustu zranění. Stal jsem se asistentem trenéra. Osahal jsem si, co to všechno obnáší, jak je důležitá příprava na angažmá a tréninky. Těším se na další angažmá, kde budu chtít zase uspět," uzavírá Varaďa. 

New Jersey Devils, kde byl Varaďa na stáži, nedávno vyhrálo 4:1 na ledě New Yorku Islanders. Dvěma góly se blýskl Ondřej Palát: 

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

K tématu Hokej

Důležité Události