šipky

Smith zavřel na devět šipek a získal svůj první titul na šipkařském MS

Ve finále mistrovství světa v šipkách se proti sobě postavili dva Michaelové - Smith z Anglie a van Gerwen z Nizozemska. Oba hráči se potkali ve finále této soutěže již v roce 2019. Tehdy zvítězil van Gerwen, ale letos mu to Smith dokázal oplatit a získal svůj první titul na PDC World Darts Championship.

Smith se dostal do vedení, když proměnil svůj první double.  Naopak van Gerwenovi se ve druhém legu dlouho zavřít nepodařilo, ale Smith ho nepotrestal a van Gerwen nakonec zavřel double 1. Nakonec v prvním setu lépe házel Nizozemec a vyhrál 3:1.

Ve druhém setu byl vyrovnaný stav 1:1 na legy, když došlo k historickému okamžiku. Oba soupeři házeli perfektně a měli najeto na zavření na devět šipek, ale van Gerwen poslední šipkou netrefil double 12. To se však podařilo Smithovi a podle PDC Darts jde o nejlepší leg v historii šipek.

Druhý set Smith dokázal dotáhnout do vítězství a vyrovnal na 1:1.  Třetí set opět vyhrál Smith, když v rozhodujícím legu van Gerwen nedokázal zavřít a anglický šipkař toho dokázal využít.

Poté se dokázal Nizozemec oklepat a vyrovnal na 2:2. Třetí set byl velmi vyrovnaný a rozhodující leg, který byl plný chyb nakonec získal van Gerwen a po výhře 3:2 na legy vedl stejným poměrem i na sety.

V šestém setu měli oba hráči trochu horší průměry, ale lépe si vedl Smith, který srovnal na 3:3. Sedmý set rozehrál lépe van Gerwen, ale dvě šipky na zisk setu nevyužil a Smith snížil na 1:2 a nakonec dokázal celý set otočit. Angličan se dostal do vedení 4:3.

​V osmém setu získal hned na začátku brejk Smith a dokázal ho udržet až do konce setu, který vyhrál 3:1. Bylo vidět, že van Gerwen je psychicky dole a Smith toho dokázal využít a i další set vyhrál a dostal se do vedení už 6:3 na sety.

V desátém setu ještě van Gerwen dokázal odvrátit svou prohru, když těsně vyhrál 3:2 na legy. Jedenáctý set začal van Gerwen pěti perfektními šipkami, ale na devět zavřít nedokázal. Přesto dokázal brejknout Smitha a vedl.

I další leg dokázal ovládnout MvG, ale Bully Boy vyrovnal na 2:2 a v pátém legu zahrál šest perfektních šipek. Sedmou trefil jen dvacítku, ale dokázal zavřít svou jedenáctou šipkou na double osm. Smith tak oplatil van Gerwenovi porážku z finál šampionátu v roce 2019 a poprvé ve své kariéře vyhrál mistrovství světa v šipkách.

Výsledek finále mistrovství světa v šipkách:

Michael Smith – Michael van Gerwen 7:4 (1:3, 3:1, 3:1, 0:3, 2:3, 3:1, 3:2, 3:1, 3:1, 2:3, 3:2)
Průměr na tři šipky: 100,87 – 99,58