Zpravodajství

Češi prý ubili k smrti Němce. Poválečné tajemství na Jihlavsku

Údajnou masovou vraždu začala v těchto dnech řešit kriminální policie v Brně. Případ starý 64 let má ale mnoho otazníků.

Případ, který měl zůstat zapomenut, nebo čistá fikce německé strany? Zabíjeli Češi těsně po válce Němce určené k odsunu? Na tyto otázky se snaží najít odpověď právě zahájené policejní vyšetřování.

 

Případ se měl odehrát mezi 12. – 19. květnem 1945 u obce Dobronín na Jihlavsku. Skupina místních tu podle tvrzení německé spisovatelky Hermy Kennel brutálním způsobem zmasakrovala až patnáct německých obyvatel vesnice určených k odsunu. "Informace mám od rodin obětí a kolemjdoucích, kteří všechno viděli,“ řekla nám v exkluzivním telefonátu spisovatelka.

 

Opilci prý umlátili Němce krumpáči

 

Kennel masakr ve své knize Bergersdorf popisuje takto: "Alkoholem hojně posilněná skupina vyzvedla z požární zbrojnice asi tucet německých mužů a odvedla je na pole u lesa. Tam si museli vykopat hroby a povykující opilci pak oběti bili krumpáči a rozsekávali rýči. Kdo po těchto mukách ještě žil, byl zastřelen.“


Případ ohlásil jihlavský novinář Miroslav Mareš, který shromažďuje archivní materiály. "Na základě získaných archiválií jsem se obrátil na státní zastupitelství v Jihlavě,“ říká. Poté se věci chopila policie. "Případ vyšetřujeme, bohužel se nám nepodařilo najít žádné živé svědky události,“ potvrdila mluvčí jihomoravských kriminalistů Soňa Svobodová.

 

Svědci chybí

 

O čtyřiašedesát let staré události se totiž nechtějí bavit ani místní. "Myslím si, že se to mělo stát, ale jak to skutečně bylo, to nevím,“ říká třiaosmdesátiletý Walter Kuba. V Dobroníně se narodil německé matce a českému otci a po válce měl coby voják Wehrmachtu skončit také v odsunu.


Prázdné jsou i archivy. "Nemáme důkazy o případu, který se údajně stal u Dobronína,“ potvrdil historik jihlavské pobočky Moravského zemského archivu Vlastimil Svěrák.


Víc neví ani starosta Dobronína Jiří Vlach. "Údajně čeští občané tyto lidi zmasakrovali a zahrabali do společného hrobu. Těžko můžu ale tvrdit, jestli se to stalo nebo nestalo,“ říká. Podle něj by měla být těla zahrabána na dvou místech v těsné blízkosti Dobronína, kromě louky Budínka ještě pod železničním viaduktem u Zlatého potoka.

 

Dokumenty a názor historika

 

Teorii, že k masové vraždě skutečně došlo, dokládá i německy psaný dokument  Dokumentation eines Massenmordes in der nördlichen Iglauer Sprachinsel am 19. Mai 1945 německého badatele Fritze Havelky. Ten ve své zprávě uvádí dokonce jména obětí i údajných vrahů. Celý dokument si přečtěte TADY.


O masakru hovoří i český historik Tomáš Staněk, který se poválečnými dějinami zabývá: "Stalo se to. Šlo zřejmě o vyrovnání účtů z dob okupace, i když brutální.“


Ať už to bylo jakkoliv, vyšetřování se zřejmě povleče. Policisté si podle Svobodové vyžádali archivní dokumentaci i z Německa a čeká je i hledání ostatků na místě údajného masakru. I kdyby se ale čin prokázal, je pravděpodobné, že vrah či vrahové jsou již po smrti a nebude tedy koho trestat.

Dušan Vrbecký, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz