Zpravodajství

NASA hledá původ tajemného letícího X

NASA hledá původ tajemného letícího X
Zdroj: oficiální zdroj

Na fotografii, kterou pořídil Hubblův teleskop, je zachycen podivný objekt ve tvaru X, který se pohybuje po obloze. NASA tápe.

Hubblův teleskop zachytil na noční obloze záhadný objekt, který za sebou zanechával velmi zřetelný pruh, asi před měsícem. Podle astronomů se těleso pohybovalo ve vzdálenosti 290 milionů kilometrů od Země.

 

Hubblův teleskop fotí všechny podivné úkazy a události, které zachytí. Ovšem velmi zřídka je NASA před médii prezentuje jako "záhadné“. Samotný objekt je větší než rozměry jeho vlastního prachového ocasu – stejně jako tomu bývá u vesmírných lodí. Na fotografii lze zřetelně rozpoznat, že letící těleso má tvar písmene X.

 

Co to je?

 

"Přál bych si vědět, co to je,“ řekl David Jewitt z NASA . Přesto má teorii o původu podivného tělesa, která vylučuje invazi jiné mimozemské civilizace. Jewitt věří, že kometa, jak těleso nazývá, mohla vzniknout srážkou dvou asteroidů.

 

Astronomové potvrzují, že asteroidy do sebe narážejí. Tyto kolize vytvářejí prachový mrak, který je známý jako "zodiakální světlo“, které obklopuje naši sluneční soustavu. Tento úkaz může být vidět roztroušený na velmi tmavé obloze při jasných nocích.

 

Nikdo ale nikdy neviděl, jak se dva asteroidy srážejí. Nyní má NASA neobvyklou příležitost. Může zkoumat, co se děje bezprostředně po srážce asteroidů.

 

Poučení do budoucna

 

"Už nyní víme, že tyto kolize jsou pro asteroidy nejničivější,“ říká Jewitt. "Ale zatím toho o tomto jevu víme velmi málo. Srážky se dějí ve velkých rychlostech a asteroidy jsou obrovská tělesa, takže tento jev nemůžeme simulovat v našich laboratořich,“ dodává vědec.

 

Výsledky zkoumání tohoto jevu by mohly být dobře využitelné ve chvíli, kdy některý z asteroidů bude mířit na zem. "Pokud bude asteroid nebo jiný vesmírný obejkt mířit na naši planetu, co budeme dělat? Nevíme. Některá řešení jsou mírná – například odstrčit ho na stranu. Jiné řešení by bylo asteroid zničit. Ale my nevíme jak,“ říká Jewitt.

 

"Nemáme jistotu, jestli by bomba, pomocí které bychom chtěli asteroid odpálit, udělala svoji práci. Zkoumání a pozorování asteroidu, který se právě rozbil, nám může dodat mnoho znalostí, jak se zachovat v budoucnosti v podobné situaci,“ dodává Jewitt.

 

V polovině loňského prosince spatřili lidé nad Moskvou podivný objekt připomínající UFO. Podívejte se na video s neznámým předmětem na obloze:

 

 


 

s využitím thestar.com, tn.cz / hru

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz