Zpravodajství

Říkáte celé ČR Čechy? Pro Moraváky jste ignorant

Říkáte celé ČR Čechy? Pro Moraváky jste ignorant
Zdroj: Mediafax

Moravská část České republiky se "vzbouřila" a žádá používání správného názvu země.

Kdo používá pro Českou republiku označení Čechy, je polovzdělanec, ignorant, český nacionální šovinista nebo nemocný člověk, tvrdí někteří moravští aktivisté. Pokud se někdo takto zmýlí, měl by se Moravanům a Slezanům omluvit.


Moravané teď připravili zvláštní dotazník. Ten budou posílat lidem, kteří se v používání názvů zmýlili. Lidé v něm budou mít na výběr mezi výše uvedenými osočujícícmi výrazy, nebo možností, že se pouze spletli a omlouvají se.

 

"Chci upozornit na historickou souvislost, že Česká republika nejsou jen Čechy, jak si zřejmě stále mnozí myslí," řekl Lidovým novinám autor zvláštního dotazníku, který se této problematice věnuje, brněnský univerzitní profesor Zdeněk Kolíbal.

 

Konkrétní jména adresátů dotazníku iniciátoři zatím nezveřejnili. Mezi adepty za minulý týden může být Monika Machová Wittingerová ze sdružení Jihočeské matky, která uvedla: "Zatím to vypadá tak, že úložiště v Čechách asi vybudováno nebude."

 

Wittingerová potvrdila, že mínila celý stát. A připustila, že zvolila špatnou formulaci. Pokud jí dotazník dorazí, měla by v něm také uvést, zda se za chybu omluví a kde. Aktivisté k tomu ale nikoho přinutit nemohou, tvrdí, že důležitý pro ně bude už morální aspekt.

 

Dotazník, který ještě o víkendu začali šířit mimo jiné příznivci strany Moravané, označuje za nemoc užívání dalších pojmů spojených s Čechami. Kritizuje i používání výrazu česká kotlina. Ta je podle nich od Moravy fyzicky oddělena pohořím Českomoravská vrchovina.

 

Používání výrazu Čechy pro celou republiku podle odborníků souvisí s problémem jednoslovného názvu pro Českou republiku. Výraz Česko sice odmítají i někteří moravští patrioti, další ho však vidí jako přijatelný.

vrl, tn.cz / Mediafax
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz