Zpravodajství

Zloději okrádají válečné veterány. Berou jim medaile

Váleční veteráni jsou rozčílení a znechucení.

Někdo jim totiž krade to nejcennější, co ve svém vysokém věku mají - vzpomínky. Muže a ženy, kteří bojovali ve druhé světové válce, obcházejí dva zloději a kradou jim pamětní medaile a vyznamenání. Československá obec legionářská už eviduje skoro dvě desítky případů.


Přežila krvavé boje o kótu 534 při operaci na Dukle jako spojařka dělostřeleckého pluku. Dostala za to medaili. Celý život ji pečlivě schraňovala. Teď je nešťastná, ve svých sedmaosmdesáti letech tuto medaili Věra Suchopárová naservírovala zlodějům i s pohoštěním.

Zloděj se vydává za inženýra Černíka nebo Černého, spolu s ním občas veterány obchází další muž představující se jako pan Horváth. Oba zákeřně tvrdí, že jsou z Československé obce legionářské.


V dalších nejméně deseti případech už zloději na severu Čech veterány navštívili, aby si je otipovali a teď hrozí, že se vrátí. Stejný problém se objevil také na Karlovarsku a Chebsku, tam už kradli i peníze.


Ústředí válečných veteránů teď doporučuje, že pokud někdo tvrdí, že je od nás, vyžadujte, aby to prokázal.


Zatím je záhadou, k čemu ukradené medaile a vyznamenání zlodějům jsou. Pro jejich majitele mají totiž nevyčíslitelnou hodnotu, ale prodat se dají tak za tisícovku. Až do teď se na internetu ani jinde neobjevily.

Zástupci okradených válečných veteránů začali podávat trestní oznámení, jedním z nich už se podle našich informací už policie zabývá.

Pavel Šuba, TV Nova

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz