Zpravodajství

Kupujete autosedačku pro dítě? Známe ty nejbezpečnější

Odborníci otestovali dětské autosedačky a zjistili, že kvalita těchto výrobků roste. Víme, které v testu prošly a které vyhořely.

Letošní evropský test hodnotil celkem 26 autosedaček pro děti všech věkových skupin a dobrou zprávou je, že v každé z nich existují minimálně dva výrobky ohodnocené známkou "dobrý“.

Nejlepší výsledky zaznamenala kategorie pro nejmenší děti do 13 kilo, kde bodovala většina modelů. I když žádná autosedačka nezískala nejvyšší ohodnocení "velmi dobrý“, odborníci se shodují, že kvalita testovaných sedaček roste, píše server babyweb.cz.

Odborníci testovali u autosedaček přednostně bezpečnost při čelním nárazu a snadnost obsluhy. Nad rámec nyní platných předpisů v Evropské unii už poněkolikáté provedli i testy autosedaček při bočních nárazech.

Vítězem letošního testu jsou dvě značky - Kiddy a Maxi Cosi, jejich výrobky obsadily přední místa:
- v kategorii do 13 kilo (skořepiny umisťované proti směru jízdy) se vítězem stala sedačka Maxi Cosi Pebble v provedení s isofixovou základnou Family Fix

- kategorii 9 - 18 kilo zvítězila autosedačka Kiddy Energy Pro. Obě sedačky jsou nejen bezpečné, ale i snadno montovatelné, v hodnocení obsluhy dostaly dokonce nejvyšší známku "velmi dobrý“.

Zdroj: TN.cz

VYSVĚTLIVKY:

***** - velmi dobře, bezpečnost 80%, obsluha 80%

**** - dobře, bezpečnost 60%, obsluha 60%

*** - uspokojivé, bezpečnost 40 %, obsluha 40%

** - dostatečné, bezpečnost 20%, obsluha 20%

* - nedostatečné, bezpčesnost 0%, obsluha 0%

Za nejbezpečnější autosedačky odborníci letos označili:
Kiddy Maxifix se základnou Kiddyfix (kategorie 0 - 13 kilo)
Kiddy Energy Pro (9 - 18 kilo)
Maxi Cosi Pebble se základnou Familyfix (0 - 13 kilo)
Maxi Cosi Cabriofix se základnou Familyfix (0 - 13 kilo)

Odborníci sledovali, nad rámec platných předpisů, zda figuríny umístěné v autosedačce při bočním nárazu nepřijdou do fyzického kontaktu s boční částí karosérie - konkrétně se dveřmi. V tomto hodnocení triumfovala značka Kiddy, její tři autosedačky získaly nejlepší známku právě za ochranu proti bočnímu nárazu. Jsou to modely: Kiddy Maxifix Pro se základnou Kiddyfix, Kiddy Energy Pro a Guardian Pro.

Nejjednodušší obsluhu mají následující autosedačky:
Kiddy Energy Pro
Concord Transformer T
Cybex Free-fix
Romer Adventure
Maxi Cosi Cabriofix se základnou Familyfix

Tyto sedačky svým dětem nekupujte

Tři autosedačky v testu dopadly nejhůře a získaly pověstnou "čtyřku – dostatečnou“: Casualplay PrimaFix v kategorii do 10 kilo, Safety 1st Tri Safe+ (9 - 36 kilo) a Chicco Key 2-3 Ultrafix (15 - 36 kilo). Švýcarský autoklub TCS udělil autosedačce I´COO C-Care Plus dokonce nejhorší známku.

Autosedačkám Casualplay PrimaFix a Chicco Key 2-3 Ultrafix vytýkají odborníci nedostatečnou ochranu při bočním nárazu, sedačce Safety 1st Tri Safe+ zase příliš úzké ramenní opěrky a možnost odstranění opěradla – v takovém případě sedačka neposkytuje prakticky žádnou ochranu proti bočnímu nárazu. I´COO C-Care Plus neposkytuje dostatečnou ochranu proti bočním nárazu a kritizováno je i nevhodné vedení pásu.

Kritikou většinou odborníci nešetří u takzvaných univerzálních autosedaček (kategorie 9 - 36 kilo0), které "rostou s dítětem". Například autosedačce HTS Besafe izi Combi X2 vytýkají, že potřebuje příliš mnoho místa, a upozorňují na komplikovanou montáž přídavného pásu. Naopak pozitivní ohodnocení si odnesly sedačky Kiddy Guardian a Cybex Pallas.

Evropský test autosedaček organizují už deset let německý autoklub ADAC, rakouský OAMTC, švýcarský TCS ve spolupráci s dalšími autokluby a renomovanou německou organizací Stiftung Warentest.

 

doma.cz / kor
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz