Zpravodajství

Odbory požadují změnu zákoníku práce. Pohrozily stávkou

Českomoravská konfederace odborových svazů hrozí stávkou. Jejím požadavkem je, aby vláda do konce září změnila novelu zákoníku práce tak, jak to předložil ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek.

Problém první: ZÁKONÍK PRÁCE

Odbory se nehodlají smířit například s řetězením smluv na dobu určitou, nízkou nemocenskou nebo třeba zrušením podpory, když zaměstnanec dostane odstupné. Šéf odborů Jaroslav Zavadil odmítá i snižování fixního platu na úkor osobního ohodnocení, které podle něj může dopadnout poměrem 40:60.

"O platech na resortech bude rozhodovat několik lidí, budou rozdělovat podle talentu, je otázka na co lidi budou talent mít," říká Zavadil. "Cílem je rozšířit nenárokovou složku, aby bylo možné ocenit ty, kteří jsou skutečně kvalifikovan," říká ministr Drábek.


ČTĚTE TAKÉ:

Novela zákoníku práce podle odborářů připraví stát o osm miliard korun

Problém č. 2: ZDRAVOTNICTVÍ

Ulice možná v září zbělají doktorskými plášti. Zdravotníci se přidávají k českomoravským odborům. Nad výplatní páskou by zaplakali hlavně v sociálních službách - třeba pečovatelé o seniory.

"Zdravotníci by se dostali 500 korun pod úroveň minimální mzdy, která je 8.000 korun," říká místopředsedkyně Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče Dagmar Žitníková. "Platy závisí na hospodaření nemocnic, tarify mají malý vliv," říká ministr zdravotnictví Leoš Heger.

ČTĚTE TAKÉ:

Zdravotní sestry budou snížením platů trestány za praxi

Možné řešení? DEMONSTRACE

Odboráři dávají vládě ultimátum do konce září. "Blížme se velkou rychlostí k protestním aktivitám," potvrzuje možnost stávky předseda odborových svazů Kovo Josef Středula.

ČTĚTE TAKÉ:

Odboráři nesouhlasí s plošným snížením platů. Hrozí demonstracemi

Už v pondělí hasil oheň na střeše premiér Nečas, když slíbil, že novelu zákoníku práce pozdrží. Ministři Drábek a Kalousek, kteří spolu v úterý jednali, o zdržování ale nechtějí ani slyšet. "Změny jsou nezbytné k novému roku 2011. Jsou ve prospěch zaměstnaců, aby byli zaměstnanými nikoli nezaměstanými," říká ministr Kalousek.

Nejbližší schůzka tripartity se uskuteční na Úřadu vlády 26. srpna.

Veronika Forejtová, TV Nova
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz