Zpravodajství

ZKLAMÁNÍ: Inseminace slonice Delhi se nepovedla!

Ústeckou zoologickou zahradou zavládlo velké zklamání. Přišly totiž výsledky testů oplodnění slonice Delhi, ty ukázaly, že se zahrada nedočká slůněte.

Zahradě reálně hrozí, že přijde o svůj chov slonů. "Máme jen dvě možnosti. Buď obě naše slonice Delhi a Kala v zahradě dožijí a nové slony nedostaneme, nebo se může stát, že některá zoologická zahrada bude slonice potřebovat a pak by nám mohl koordinátor přikázat, abychom se obou zvířat vzdali,“ říká mluvčí zoo Věra Vrabcová.

ČTĚTE TAKÉ:

První POROD slona v Česku: Březí MATKY uvážou řetězy! VIDEOProblém je v dostavbě nového pavilonu pro sloního samce. "Máme vyhovující pavilon pro obě samice, potřebovali bychom ale ještě jeden, jednoduchý pro sloního samce. Tak by byly splněny podmínky kvalitního chovu. Ten totiž předpokládá, že vedle samic, bude v zoo žít ještě samec. Ten ale nemůže trávit čas spolu se slonicemi. Samci totiž bývají agresivní, musí se tak chovat v separaci. Nový pavilon pro samce také klade důraz na veliká bezpečnostní opatření jako jsou bezpečnostní hydraulická vrata a samostatný výběh,“ vysvětluje podmínky kvalitního chovu Vrabcová.

Jedná se o desítky milionů korun

Postavit nový pavilon pro samce ale není levná záležitost. "Jednalo by se zhruba o 30 milionů korun. Chceme získat peníze z Evropské unie, na spolufinancování se ale bude muset podílet město Ústí nad Labem. Jednání už se vedou,“ říká Vrabcová. Náměstek primátora Jan Řeřicha už slíbil, že se hned v pondělí obrátí s žádostí o financování nového pavilonu na primátora Mandíka.

Sloni táhnou

Delhi a Kala jsou tahouny celé zahrady. Většina Ústečanů chodí do zoo právě za nimi. Protože má zahrada kontaktní chov, můžou návštěvníci potkat dvakrát denně slonice na procházce zahradou, nebo je pozorovat při cvičení či koupání.


PSALI JSME TAKÉ:

Ve vídeňské zoo přišlo na svět netrpělivě očekávané slůně

První inseminace se nepovedla

Ústecká Delhi se v roce 2002 stala první indickou slonicí v Evropě, u které se umělé oplodnění povedlo. Po 22 měsících březosti a těžkém porodu se slůně narodilo mrtvé. V roce 2009 tedy vyzkoušela zahrada další unikátní oplození tentokráte mraženým spermatem, také bez úspěchu. Třetí pokus o oplodnění učinila zahrada v září roku 2010, jeho výsledky se vedení zahrady dozvědělo právě v těchto dnech. "Vzhledem k tomu, že Delhi trvalo skoro pět let po prvním oplodnění než byla schopná znovu se rozmnožovat, nebudeme se už o další inseminaci pokoušet. Delhi už je na to stará,“ uzavírá Vrabcová.

Daniela Pilařová
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz