Saúdský král Abdalláh slibuje vyšší platy a sociální příspěvky ve výši v 35 miliard dolarů (téměř 600 miliard korun). Informuje o tom ve středu agentura Reuters.
Abdalláh slíbil patnáctiprocentní zvýšení platů státním zaměstnancům, fondy poskytující půjčky mladým rodinám na bydlení a investice do nových pracovních míst.
Abdalláh to oznámil jen několik hodin před středečním návratem z tříměsíční léčby v zahraničí.
"Král Abdalláh je jediný pilíř stability v zemi," píše k tomu webový portál deníku Arab News.
PSALI JSME:
BOUŘÍ SE I JEMEN! Studenti vyzývají prezidenta Sáliha k rezignaci
Abdalláh svými sliby zjevně reagoval na protesty v arabských zemích. Saúdský král však neoznámil žádné politické reformy, po kterých volá opozice.
Největší stát na Arabském poloostrově vlastní více než pětinu světových zásob ropy. Je nejdůležitějším spojencem západních mocností v oblasti Perského zálivu.
Stejně jako v Egyptě a v Tunisku, kde lidová povstání zbavila moci autokratické vládce, roste počet lidí volajících po reformách v Saúdské Arábii. Saúdská opozice požaduje, aby v absolutistické monarchii byly uspořádány svobodné volby.
Saúdská Arábie nemá parlament ani strany.
Sledujte Televizní noviny bez reklam na Oneplay.cz