Zpravodajství

Slavnostní vernisáž odstartuje výstavu Královského stříbření v Kutné Hoře

Slavnostní vernisáž odstartuje výstavu Královského stříbření v Kutné Hoře
Zdroj: Mediafax

Kutná Hora láká návštěvníky na výstavu Královské stříbření - návraty do Kutné Hory lucemburské, která začne 20. května a připomene novodobou tradici historické slavnosti Královské stříbření. Ta letos oslaví 20 narozeniny. O den dříve se uskuteční slavnostní vernisáž od 17:00 na Hrádku v Kutné Hoře.

Na výstavě zájemci uvidí materiály dokumentující vývoj akce od jejích počátků až po dnešní podobu. Jde o fotografie, úryvky textů ze scénářů různých ročníků, ukázky historických kostýmů a jiné vzácné exponáty. Součástí je i faksimile (velice přesná kopie) jednoho dílu ilustrované Bible Václava IV. zapůjčená karlovarským muzeem a také právní knihy téhož českého panovníka. Výstavu otevřou 20. května a potrvá do 31. července.
 

ČTĚTE TAKÉ:

CHCETE OBRAZ OD KARLA GOTTA? Víme, kde ho získáte!
 

Samotné slavnosti přenášejí návštěvníky o 600 let zpět do historie královského města Kutné Hory, tedy do předhusitské doby, kdy panovník navštívil toto hornické město. Ve scénáři akce, který připravila ředitelka Českého muzea stříbra (ČMS) Světlana Hrabánková jsou respektovány historická fakta. Jde vlastně o velké pouliční divadlo, do kterého se mohou zapojit vedle profesionálních umělců i amatéři. Každý, kdo si oblékne historický kostým a bude respektovat tzv. Pomocný scénář, se může na pár chvil stát kutnohorským šlechticem nebo měšťanem.
 

Akce je považována za jednu z nejvýpravnějších a nejkvalitnějších akcí svého druhu a v roce 2009 byla zařazena agenturou CzechTourism do seznamu TOP 100 a dokonce v soutěži Má vlast v srdci Evropy získala dvě druhá a jedno první místo.
 

Organizátoři akce letos očekávají velkou účast, protože na dvacáté narozeniny se dostaví i pořadatelé prvních ročníků, kteří si v minulých letech z časových důvodů zahrát nemohli. "Již loni se přišlo podívat přes sedm tisíc návštěvníků, z toho bylo 181 kostýmovaných dospělých a 75 dětí," řekla Kateřina Vavrušková z ČMS. Ve skutečnosti bylo lidí v kostýmech daleko více, do těchto čísel totiž nejsou započítáni neplatící účinkující. Slavnosti se uskuteční ve víkendových dnech 25. a 26. června.

tn.cz / Mediafax

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz