Zpravodajství

ŠÍLENÉ! Najeli KAMIONEM DO DAVU! 7 LIDÍ UBODALI, 28 ZRANILI!!!

ŠÍLENÉ! Najeli KAMIONEM DO DAVU! 7 LIDÍ UBODALI, 28 ZRANILI!!!
Nůž. Ilustrační foto Zdroj: Jindřich Kodíček

Dva útočníci vyzbrojení noži v sobotu rozpoutali v městě Kašgár v čínské provincii Sin-ťiang vražedné šílenství. Sedm lidí ubodali k smrti a dalších 28 zranili, informuje v neděli agentura AFP.

Jednoho z útočníků později zabili. Druhého se podařilo zatknout živého.

Oba jsou podle mluvčí místní vlády Chou Chan-min Ujguři. "Případ je předmětem vyšetřování a já nemám víc informací," řekla Chou pro AFP.

ČTĚTE TAKÉ:

STRACH v NĚMECKU: Teroristé chtěli odpálit bombu uprostřed davu!

Masakr se odehrál v noci na neděli. Webová stránka tianshannet.com provozovaná provinční vládou uvádí, že útočníci unesli náklaďák, který čekal na zelenou na křižovatce na nočním tržišti v Kašgáru u hranic s Kyrgyzstánem. Nejprve zabili řidiče a pak autem najeli do lidí na chodníku. Z náklaďáku pak vystoupili a začali náhodně bodat kolemjdoucí, šest z nich zabili. Nakonec na ně dav kolem zaútočil a jednoho z nich zabil.

Ujgurskou autonomní oblast, rozlehlou pouštní provincií s bohatými přírodními zdroji na severozápadě Číny, obývá osm milionů menšinových Ujgurů hovořích turkickým jazykem, kteří se bouří proti desetiletí trvající čínské nadvládě a útlaku.

ČTĚTE TAKÉ:

TRAGÉDIE: V Číně zahynulo 32 lidí po srážce dvou vlaků!

V červenci zemřelo 20 lidí, když se demonstranti střetli s policií v městě Hotan. Státní média citují představitele provincie Sin-ťiang, podle nějž šlo o "teroristický" útok, při němž dav před policejní stanicí zabil čtyři lidi včetně policejního důstojníka. Ujgurští aktivisté incident nazvali "výbuchem hněvu obyčejných Ujgurů". Policisté měli 14 lidí ubít k smrti a šest dalších zastřelit.

Nepokoje a nespokojenost Ujgurů s čínskou represí kulminovaly v červenci před dvěma lety, kdy muslimští Ujgurové zaútočili na místní Chany (etnické Číňany). V následujících dnech Chanové vyšli do ulic, aby se pomstili. Střety si vyžádaly 197 mrtvých a více než 1700 zraněných, uvádí oficiální statistiky čínské vlády.

ČTĚTE TAKÉ:

MASAKR CIVILISTŮ V SÝRII! Vojáci postříleli 11 lidí!

Pekingská vláda následně v Sin-ťiang masivně zatýkala.

Ujgurové si stěžují na desetiletí trvající útlak ze strany Chanů a příliv chanských přistěhovalců, které Peking do ujgurské autonomní oblasti bohaté na ropu a zemní plyn přestěhoval. I když životní úroveň vzrostla, podle menšinových Ujgurů zlepšení pociťují zejména Chanové.

tn.cz / Mediafax
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Velká Británie zpřísňuje pravidla, pro vstup do země je nutné mít test na covid-19

Velká Británie od pondělí zpřísňuje pravidla pro vstup do země. Nově se cestující dostanou do země už jen s negativním výsledkem testu na covid-19. Nezáleží na tom, jestli jsou očkovaní, musí se prokázat testem. Země ke zpřísnění přistoupila, aby zabránila šíření varianty omikron. "Od pondělí mohou do země přicestovat z Nigérie jen občané a rezidenti Velké Británie a musí podstoupit samoizolaci," uvedl na twitteru britský ministr zdravotnictví Sajid Javid a dodal, že vakcíny stále zůstávají hlavním nástrojem, jak před covidem ochránit sebe a své blízké.

Krátká zpráva

Za sobotu přibylo 10 967 nakažených, je to méně než před týdnem

Česko za sobotu eviduje 10 967 potvrzených případů nákazy koronavirem. Před týdnem za sobotu přibylo o 1 500 případů více. Nejhorší situace je v okresech Kroměříž, Uherské Hradiště a v Olomouci. V nemocnicích je aktuálně 6 431 pacientů s covidem, z toho 1 018 v těžkém stavu. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.

Krátká zpráva

Prezidenti USA a Ruska projednají vojenskou situaci na Ukrajině

Americký prezident Joe Biden a ruský prezident Vladimir Putin chtějí v úterý prostřednictvím videohovoru prodiskutovat napjatou situaci na Ukrajině. "Biden podtrhne americké obavy z ruských vojenských aktivit na hranici s Ukrajinou a znovu potvrdí podporu Spojených států suverenitě a územní celistvosti Ukrajiny," uvedla mluvčí Bílého domu Jen Psaki v tiskovém prohlášení.

Krátká zpráva

Autobus v Keni strhl silný proud, utonulo přes 20 lidí

Více než 20 lidí se v sobotu utopilo při nehodě autobusu v Keni asi 200 kilometrů východně od hlavního města Nairobi. Jeho řidič se snažil přejet rozvodněnou řeku přes zatopený most, ale byl stržen silným proudem a převrátil se na bok. Autobus převážel členy katolického pěveckého sboru z východokeňského města Mwingi na obřad v okrese Kitui.

Píše se na Deník.cz