Zpravodajství

POZOR: Na Zem má spadnout OBŘÍ SATELIT! NASA ale neví KDY A KAM!

POZOR: Na Zem má spadnout OBŘÍ SATELIT! NASA ale neví KDY A KAM!
Zdroj: NASA

Dvacet let starý vysloužilý satelit určený k měření ozónové vrstvy by měl spadnout zpátky na Zem ke konci příštího týdne. Americká vesmírná agentura NASA si však stále není jistá, kam dopadne, informuje v sobotu agentura AFP.

"Návrat do atmosféry je očekáván 23. září, plus mínus den. Termín se blíží, protože od začátku týdne prudce vzrůstá sluneční aktivita," napsala NASA na svých webových stránkách.

 
Experti uklidňují veřejnost. Nemá se prý čeho bát. Za 50 let kosmonautiky nebyl nikdo zraněn padajícími zbytky satelitů. "Bezpečnost je prioritou NASA," ujistila agentura.
 
"Není možné přesně určit, kam dopadnou zbytky, ale NASA odhaduje, že odpad bude rozložen v dráze 800 kilometrů," dodala NASA.
 
Vesmírná agentura vyzvala všechny, kdo by případně našli zbytky satelitu, aby se jich nedotýkali a přivolali úřady.
 
Část Upper Atmosphere Research Satellite (UARS) během pádu atmosférou shoří. Satelit ale neshoří celý. Jeho zbytky mohou dopadnout kamkoli mezi 57 stupňů severní šířky a 57 stupňů jižní šířky. Předpovědi se zpřesní až s blížícím se datem sestupu.
 
UARS vyslal na oběžnou dráhu v roce 1991 raketoplán Discovery. Zařízení o rozměrech tři krát deset metrů a váze téměř šest tisíc kilogramů bylo vybaveno 10 vědeckými nástroji, které měřily rychlost větru, teplotu a chemické složení ozónové vrstvy. Oficiálně byl vyřazen z provozu před šesti lety.

Mediafax
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz