Zpravodajství

Pozor! Tyhle obchody prodávaly šizený med

Letos je podprůměrná sklizeň lesního medu. Právě to nahrává nepoctivým výrobcům, kteří medy šidí a ředí je levnými sirupy.

Na pultech obchodů je tak hned několik medů, které jsou šizené! Výrobci je naředili levnými sirupy. Med má být jen produktem včel, ale některé medy jsou pančované karamelem, nebo dalšími levnými obilnými, rýžovými nebo kukuřičnými sirupy. Důvod výrobců je jednoduchý, chtějí ho levně vyrobit a draze prodat.
 

Podívejte se, jaké medy jsou šizené:
 


 

Zdroj: tn.cz / Mediafax

 

Nedávné vydání časopisu dTest ještě upozornil ještě na jeden med: Kaufland Stilla fiori/Honey floral med květový. Další tři nekvalitní medy, na které časopis upozornil odhalila i Státní zemědělská a potravinářská inspekce a zveřejnila je na webu potravinynapranyri.cz.
 

Zpřísnění podmínek neprošlo
 

Nepoctivým výrobcům ke všemu nahrává i směrnice Evropské unie, která totiž neukládá povinnost na sklenicích uvádět podrobné složení výrobku. Češi a Maďaři přitom prosazovali výrazné zpřísnění podmínek pro výrobu a prodej medů. V Bruselu ale opatření neprošla.
 


 

Je to stále stejná písnička, výrobci medů se ho snaží zředit. Už několikrát na špatnou kvalitu upozorňovala Státní zemědělská a potravinářská inspekce, letos v květnu testoval prodávané medy časopis dTest, ze 17 medů byly čtyři naředěné.
 

Narazili jste i Vy na nekvalitní med? Nebo máte ověřeného dodvatele medu? Napište nám o tom na zpravy@nova.cz nebo volejte na telefonní číslo 606 090 909.
 

Výrobci ředí med různými sirupy, což je samozřejmě zakázané. "Ještě nedávno se med ředil cukerným roztokem z řepy, což se dalo poměrně snadno odhalit. Falšovatelé posléze přešli na pančování medu levným kukuřičným či třtinovým sirupem, jehož profil lze uměle vytvořit tak, aby byl velmi podobný profilu pravého medu," uvedla před časem Ida Rozová z časopisu dTest. „Přibližně před čtyřmi lety začali používat sirup z obilí,“ dodala.
 

Související obsah


Odborníci proto doporučují, že med byste měli kupovat od prověřených a zkušených včelařů.
 

Jaký má být med podle vyhlášky
 

• Do medu nesmí být přidány, s výjimkou jiného druhu medu, žádné jiné látky včetně přídatných látek.
 

• Z medu nesmí být odstraněn pyl ani jakákoli jiná složka, s výjimkou případů, kdy tomu při odstraňování cizích látek, zejména filtrací, nelze zabránit.
 

• Med, s výjimkou pekařského (průmyslového) medu, nesmí mít jakékoliv cizí příchutě a pachy, začít kvasit nebo pěnit, být zahřát do takové míry, že jeho přirozené enzymy jsou zničeny nebo se stanou neaktivní.
 

• U medu nesmí být uměle změněna kyselost. Filtrovaný med a pekařský (průmyslový) med nesmí být přidáván do jiných medů.

s přispěním Ladislava Hrušky, tn.cz / hmr

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz