Zpravodajství

Řidičů s koupenými řidičáky je spousta a jsou hodně nebezpeční

Podvody s řidičskými průkazy, které jejich majitelé získali bez absolvování autoškoly, mají tragické následky. Už několik lidí s falešnými řidičáky zemřelo. V hledáčku policie je už přes sto lidí.

Kauza kupovaných řidičských průkazů má v Česku své černé křížky. "Mladý motorkář se jel naposledy projet ještě před tím, než půjde k výslechu kvůli tomu, že si koupil řidičský průkaz. Způsobil dopravní nehodu, při které zemřel,“ říká mluvčí karlovarské policie Andrea Kávová.
 

Podle šéfa autoškol ale tito rychlomajitelé řidičáků ohrožují i životy ostatních. "V nebezpečí je kdokoliv z nás. Když tyto nedouky potkáme, pak jsme ve špatné chvíli na špatném místě,“ říká předseda klubu autoškol Bohumil Hejhal.
 

Podle informací, které získala TV Nova, jsou jeden zkušební komisař a dva majitelé autoškol ve vazbě. Dalšího šéfa autoškoly propustili, protože spolupracuje s policií a zatím posledního stíhají na svobodě.
 

Princip podvodů byl velmi jednoduchý. Stačilo zavolat na jedno telefonní číslo, tam dostal volající instrukce, kam poslat peníze a pak dostal řidičák.
 

Související obsah

Ministerstvo dopravy právě dokončuje zákon o autoškolách, který má s podobným kšeftováním skoncovat. "Je tam například dokumentace zkoušky praktické části na základě kamerového systému,“ říká autor zákona o autoškolách Karel Bezděkovský.
 

Podle deníku Právo se policie zajímá ohledně falešných řidičáků i o herce činohry Národního divadla Davida Matáska a Jana Dolanského. Po velkých rybách policie teď chytá i ty menší, lze tedy předpokládat, že počet obviněných ještě naroste.
 

s přispěním Ladislava Hrušky a Františka Nyklase, tn.cz / juz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Zemědělci zasažení tornádem dostanou odškodnění od státu

Zemědělci z Jihomoravského a Ústeckého kraje, které v červnu zasáhly přírodní pohromy, v blízké době dostanou od ministerstva zemědělství 80 procent peněz z přiznané částky jako odškodnění. Mezi 81 žadatelů, u nichž pracovníci Škodní komise Státního zemědělského intervenčního fondu (SZIF) šetřili, se rozdělí 627 milionů korun. Fond začal vydávat tzv. zálohová rozhodnutí a platby bude posílat záhy po vydání, aniž by se čekalo na nabytí právní moci rozhodnutí.

Krátká zpráva

Sněmovna odvolala Hanu Lipovskou z Rady České televize

Poslanci v pátek odpoledne odvolali Hanu Lipovskou (za Volný blok) z postu členky Rady České televize. Pro odvolání Lipovské hlasovalo celkem 63 poslanců, dalších 11 bylo proti. Důvodem odvolání bylo porušení zákona a také ztráta nezávislosti. Hana Lipovská totiž kandiduje v nadcházejících volbách do Poslanecké sněmovny. Odvolání už minulý týden doporučil sněmovní volební výbor. Členkou rady ČT byla Lipovská od května loňského roku.

Píše se na Deník.cz