Zpravodajství

Velký test lančmítu: Který se dá jíst a který by neprošel ani jako psí žrádlo

Jste zvyklí kupovat si na chatu nebo na čundr lančmít? Šéfkuchař Vladimír Honzák ho pro vás otestoval. Přečtěte si, který má něco společného s masem a který se nedá jíst.

Luncheon meat, lidově zvaný lančmít, je, tedy lépe řečeno měl by být, kořeněným masem v konzervě a původně se vyráběl za války pro anglickou armádu. Nejčastěji se jedná o vepřové nebo hovězí maso, které se namele, přidá se k němu lák z vody, soli, cukru a koření, nechá se to odležet a potom se to uvaří.
 

"Za bývalého režimu byla tato konzerva velmi populární a často se vozila na cesty," podotýká Honzák.
 

V Česku kvalita tohoto výrobku strmě poklesla na konci 20. století po zrušení potravinářské normy. Obsahuje teď i sádlo, kůži, hromadu chemie a další pekelné přísady typu hrachové vlákniny o éčkách nemluvě.

Podívejte se, jak náš odborník lančmíty ohodnotil: 

 

"Kdybyste některé z námi testovaných lančmítů nabídli anglickému džentlmenovi a on by si to otevřel někde na golfu, zezelenal by hrůzou," říká šéfkuchař Vladimír Honzák, "Já budu takový frajer, že je pro vás ochutnám, abychom zjistili, co je lančmít a co by neobstálo ani jako psí žrádlo.


 

1. místo - Pork luncheon meat

Zdroj: Lukáš Červený

cena: 34, 90 Kč
složení: Vepřové maso 70 %, voda, škrob, živočišný protein (vepřový), sůl, cukr, stabilizátory E407, E451, koření, E621, E316, E250
výrobce: Shanghai maling, ČR
hodnocení: Tenhle mi chutná nejvíc, připomíná to chuť, jakou míval poctivý lančmít. I opečený je dobrý.

2. místo - Tulip luncheon meat

Zdroj: Lukáš Červený

cena: 38, 90 Kč
složení: Strojně oddělené kuřecí maso (39 %), strojně oddělené vepřové maso (18 %), vepřové maso (13 %), vepřová krevní plazma, vepřový tuk, bramborový škrob, vepřová kůže, modifikovaný škrob, mléčná bílkovina, cukr, sůl, fosforečnan sodný.
výrobce: Tulip food, Dánsko
hodnocení: Hezky voní, takhle by to mělo tak nějak vypadat.

Související obsah

3. místo - Zwan luncheon meat

Zdroj: Lukáš Červený

cena: 42, 90 Kč
složení: Strojně oddělené kuřecí maso (37 %), strojně oddělené vepřové maso (9 %), vepřové maso (23 %), vepřová krevní plazma, vepřový tuk, bramborový škrob, vepřová bílkovina, hořčičná moučka, sůl, extrakt koření, cukr, E316, E451i, E250.
hodnocení: Tenhle docela ujde.

Související obsah

4 - 7 místo

Hamé luncheon meat pork 300g

Zdroj: Lukáš Červený

cena: 68, 90 Kč
složení: Vepřové maso (79 %), voda, bramborový škrob, vepřová bílkovina, sůl, extrakt koření, cukr, E450, E451i, E250, E407a, sójová bílkovina, glukózový sirup, E301, ochucující směs, , E621, E635, extrakty koření
výrobce: Hamé

hodnocení: Je to mastné jako prase, je to spíš sekaná. Osolená hmota, která chutná po něčem, co bylo kdysi maso.
 

Hamé luncheon meat pork 400g

Zdroj: Lukáš Červený

cena: 39, 90 Kč
složení: Vepřové maso, vepřová kůže, voda, hovězí maso, pšeničná mouka, živočišná bílkovina, sůl, extrakt koření, cukr, E401, E451i, E120, E160a, extrakty koření. Obsah masa 70 %.
výrobce: Hamé

hodnocení: Rozdíl mezi tím, co se k nám dováží, a tím, co se tady vyrábí, je evidentní, tohle je opět mastná sekaná a my si to necháme líbit a kupujeme to. Ale tohle chuťově ještě jde.

Související obsah

Tesco pork luncheon meat

Zdroj: Lukáš Červený

cena: 55, 90 Kč
složení: : Vepřové maso (80 %), voda, bramborový škrob, fosforečnan sodný, cukr, bílý pepř, askorbát sodný, dusitan sodný, sůl, koření, sušená syrovátka.
výrobce: Neuveden, Dánsko

hodnocení: Klasická věc, bude to ze separátu, což je v dnešní době normální. Je v pohodě. Opečené to má klasickou lančmítovou chuť.

Delikates Lunchmeat vepřový

Zdroj: Lukáš Červený

cena: 39, 90 Kč
složení : Vepřové maso (57 %), voda, vepřová kůže, dusitan sodný, strojně oddělené kuřecí maso, síran vápenatý, E401, bramborový škrob, sójová bílkovina, sůl, extrakt koření, E450, glukózový sirup, ochucující směs, extrakty koření, stabilizátory, emulgátory, glutamát sodný, askorbát sodný, kyselina askorbová, kyselina citrónová, barviva, karamelizovaný a hroznový cukr, maltodextrin, hořčice, aroma.
výrobce: PT servis konzervárna, ČR

hodnocení: Hm, tak tohle "voní" jako kočiččí konzerva, úplně se to bojím vzít do pusy.  A taky to jako kočičí žrádlo chutná. Je to strašné. Všechny tyhle čtyři produkty jsou takové lančmíty na český způsob, takže sekaná. Je v tom hrozně tuku a vody.

Související obsah

8. místo - Vepřový luncheonmeat

Zdroj: Lukáš Červený

cena: 30 Kč
složení: Vepřové maso (45 %), , strojně oddělené kuřecí maso, voda, vepřové kůže,E1412, E1422, hrachová vláknina, sója, askorbát sodný, dusitan sodný, sůl, koření, glukózový sirup, ochucující směs, extrakty koření, stabilizátory, emulgátory, E450, E451, glutamát sodný, askorbát sodný, kyselina askorbová, kyselina citrónová, barviva, výtažek z droždí, hořčice.

hodnocení: Tohle je něco příšerného. Co všechno to obsahuje, o tom se raději ani nechci bavit. Jestli se v dnešní době ještě někdo živí něčím takovým, tak to je opravdu tragédie.

ČTĚTE TAKÉ:

Výrobce uzenin přidával do klobás PLÍSEŇ A KVAŠENOU RÝŽI

hel, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz