Zpravodajství

VELKÝ TEST GULÁŠŮ: Co našel šéfkuchař v konzervách? Občas nevěřil vlastním očím

Guláš je mezi Čechy velmi oblíbené jídlo, které ale vyžaduje dlouhou přípravu. Sáhnout proto můžeme po konzervě. Jak ale takový guláš chutná? Který je dobrý a který chutná jako hnědá omáčka bez chuti? To v našem testu hodnotil milovník gulášů Vladimír Honzák.

Konzervy obecně jsou v Česku velmi oblíbené. Kupujeme je, hlavně když jedeme někam na dovolenou, ať už pod stan, nebo za hranice. V zahraničí jsou totiž ceny leckdy neúnosné a Češi si proto vozí jídlo "do foroty". Jsme zkrátka národ, který konzervy miluje.

A co v konzervách kupujeme? Především lančmíty, paštiky a různé druhy gulášů. Právě na tento oblíbený pokrm jsme se spolu s šéfkuchařem a milovníkem gulášů Vladimírem Honzákem zaměřili v našem dalším testu. A jak to dopadlo? Žádná sláva to bohužel není.
 

1. MÍSTO: Maďarský guláš Delikates Viva Carne, 300 g
 

Cena: 40,20 Kč
Výrobce: PT servis konzervárna, s.r.o.
Země původu: Česká republika
Složení: Pitná voda, hovězí maso 23 % hm., vepřové maso 20 % hm., paprika 7 % hm., cibule, rajčatový protlak, pšeničná mouka (lepek), sůl jedlá, stabilizátor: guma guar; cukr, látka zvýrazňující chuť a vůni: glutamát sodný; extrakt z kvasnic a z koření, rostlinný olej, aroma, směs koření.

Zdroj: Lukáš Červený

Hodnocení: Konzistence je zase zahuštěná solamylem. Je to slané, ale má to nějakou chuť. Kdyby byla válka, asi bych si nakoupil tento model.
 


2. MÍSTO: Hovězí guláš pikantní Hamé, 415 g

 

Cena: 49,90 Kč
Výrobce: Hamé, s.r.o.
Země původu: Česká republika
Složení: Voda, hovězí maso (24 % hm.), cibule, rostlinný olej, paprika, zahušťující přísada (modifikovaný škrob, zahušťovadla: xanthan a guarová guma, stabilizátor: karboxymethylcelulóza), rajčatový protlak, koření, sůl, kořenící přípravek (sůl, ztuž. rostlinný tuk, sojový hydrolyzát, pšeničný škrob, masový extrakt, cukr, sušené hovězí maso (obsahuje laktózu), zelenina, celer, extrakt koření).

Zdroj: Lukáš Červený

Hodnocení: Barva je světloučká, je tam dokonce i nějaká paprika a cibule. Je tam ale něco, co mi úplně nejede. Guláš je lehce pikantní, na moje gusto dost paprikový, je tam chuť nějakého loje nebo něčeho takového. Překvapivě to ale má nějakou chuť, že by se mi z toho úplně zvedal kufr, to ne. Docela se to i dá jíst. Maso se příjemně rozpadá. Když by byla nouze někde na cestách, tak bych to asi snědl.
 

Související obsah


3. MÍSTO: Hovězí guláš Viva Carne, 400 g

 

Cena: 39, 90 Kč
Výrobce: PT servis konzervárna, s.r.o.
Země původu: Česká republika
Složení: Hovězí maso 37 % hm., pitná voda, cibule, pšeničná mouka (lepek), rajský protlak, sůl jedlá, dextróza, zvýrazňovač chutě E 621, extrakt koření, směs koření.

Zdroj: Lukáš Červený

Hodnocení: Tento guláš má sympatickou barvu. Tady je navrchu dokonce mastné oko, všechny ostatní oko ho nemají. Přitom není na škodu. Smrdí to ale jako masový krém. Prostě to není dobré. Nějaká chuť tam je, to ne, že ne. Mně ale vadí ten smrad.
 

Související obsah


SPOLEČNÉ 4. MÍSTO

 

Maďarský guláš Clever, 400 g
 

Cena: 27,90 Kč
Výrobce: neuveden
Prodávající: Billa, s.r.o.
Země původu: Česká republika
Složení: Hovězí maso 16 % hm., vepřové maso 14 % hm., zeleninová paprika, pitná voda, vepřové kůže, pšeničná mouka (lepek), cibule, sůl jedlá, rajčatový protlak, kvasničný extrakt, směs koření.

Zdroj: Lukáš Červený

Hodnocení: To má takovou konzistenci, že si myslím, že by s tím snad šlo i něco přilepit. Tenhle guláš má ale dokonce i chuť. Vařil ho student třetího ročníku kuchařské školy, který už se něco i naučil, už třeba i pár gulášů ochutnal, takže ví, jak by měl asi guláš chutnat. Chuťově není špatný. Jestli tomu pomohla část vepřového masa, budiž. Vzadu je lehce pikantní, proč ne.
 

Související obsah


Hovězí guláš Spar, 415 g

 

Cena: 29,90 Kč
Výrobce: Hamé, s.r.o.
Prodávající: SPAR Česká obchodní společnost, s.r.o.
Země původu: Česká republika
Složení: Voda, brambory, hovězí maso (18 % hm.), cibule, rostlinný olej, pšeničná mouka, zahušťovadlo: pšeničný modifikovaný škrob, sůl, koření.

Zdroj: Lukáš Červený

Hodnocení: Je to evidentně guláš nějakého jiného typu, kde je víc brambor než masa. Solamylová voda. Tohle ne, tohle je fuj. To mně nechutná. Maso je bez chuti, taková dost tuhá hmota.
 

Související obsah


Guláš lovecký For Single, 300 g

 

Cena: 44,90 Kč
Výrobce: Hamé, s.r.o.
Země původu: Česká republika
Složení: Voda, hovězí maso, cibule, rostlinný olej, rajčatový protlak, chuťové a funkční přísady (modif. škrob, barvivo: paprikový extrakt, koření a extrakty koření, aroma (obsahuje sóju, celer), zahušťovadla E 415, E 412, zvýrazňovače chuti E 621, E 635, suš. petržel. nať, glukózový sirup, protispékavá látka E 551), sůl, koření, suš. česnek, barvivo-kulér.

Zdroj: Lukáš Červený

Hodnocení: Tohle ne. Je to přesolené. Jako by vařil student prvního ročníku kuchařské školy a nikdy nestál u sporáku. Maso je měkké, je ok.
 

Související obsah


Hovězí guláš Hamé, 300 g

 

Cena: 59,90 Kč
Výrobce: Hamé, s.r.o.
Země původu: Česká republika
Složení: Hovězí maso (50 % hm.), voda, cibule, rostlinný olej, zahušťující přísada (modifikovaný škrob, zahušťovadla: xanthan a guarová guma, stabilizátor: karboxymethylcelulóza), sůl, hořčice, koření, rajčatový protlak, česnekový koncentrát, cukr.

Zdroj: Lukáš Červený

Hodnocení: Tohle vařil zase student druhého ročníku kuchařské školy, nedovařil to, možná trochu spálil papriku. Je to zahuštěná voda ochucená fakt levnou hnusnou paprikou. Jestli takhle má chutnat guláš... Maso, to je kekel.
 

Související obsah

TYTO GULÁŠE JSME TESTOVALI:

ČTĚTE TAKÉ:

Meloun nejen osvěží! Prospívá i zdraví. Co léčí?

L. Červený, tn.cz / zdg
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz