Americká akce Dragoon Ride vyvolala mezi Čechy mnoho reakcí. Pozitivní i negativní. Jedni na tom nevidí nic zvláštního, protože to je náš spojenec z NATO, druzí to vidí jako provokaci a ukázku americký síly, abychom "drželi hubu a krok". Přečtěte si, co musí armády cizích států dodržet, když projíždějí přes naše území. OTÁZKY A ODPOVĚDI.
Jedna z mnoha. Nicméně průjezd části americké armády Českem "Dragoon Ride" vyvolal snad nejvíce pozornosti. Co všechno musí vojáci dodržovat a naopak, co hrozí lidem, kteří by například chtěli na americké vojáky zaútočit vajíčky či rajčaty, to se dozvíte v následujícím přehledu.
Povinnosti cizích vojáků
Příslušníci cizí armády pak musí mít ještě navíc "individuální nebo kolektivní rozkaz k přesunu v jazyce vysílacího státu a v jazyce anglickém a francouzském, který vydal orgán vysílajícího státu a který potvrzuje, že jednotlivec či skupina patří k ozbrojeným silám a že má nařízený přesun" a celní prohlášení, že "zboží je přepravováno pouze pro potřebu ozbrojených sil, doplněném seznamem zboží". Krom toho musí ještě vojáci mít pas či nějaký jiný osobní doklad, případně identifikační kartu s fotografií, oprávnění k řízení vojenské techniky.
Při pobytu v Česku se musí dodržovat i určité předpisy. "Ozbrojené síly jiných států musí na území České republiky dodržovat právní předpisy České republiky," uvádí shodně ministerstvo zahraničí i obrany.
Co se stane, když...
Pokud se objevil někdo, kdo by chtěl na americkou kolonu zaútočit, například rajčaty nebo vajíčky. Bylo by to vykládáno podle českých zákonů, tedy jako výtržnictví (až 2 roky nepodmíněně, v případě opakování až 3 roky) či poškozování cizí věci (trest v rozmezí 6 měsíců až 3 roky). V případě, že by pak došlo například k větší potyčce s americkými vojáky, hrozí útočníkovi odnětí svobody na šest měsíců až tři léta. V případě vážnějších zranění může útočník dostat až desetiletý trest.
Související obsah
Kdo řeší přesuny vojáků cizích států?
Přelety letadel a průjezdy vojáků cizích států řeší ministerstvo obrany, jednotlivé přesuny pak může řešit v součinnosti s jinými orgány státní správy (např. řízení letového provozu). Česko má pak veškeré potřebné informace k přesunu vojáků předem k dispozici, jedná se o místa a časy vstupu a opuštění republiky, počtu a typech vozidel, počtu osob, trasách a podobně.
Jak přesun cizí armády vypadá?
Kolony doprovází Vojenská policie, která má shodné pravomoci jako Policie ČR, ta může spolupracovat i s policií. Přesuny jsou pak, pokud je to možné, plánovány mimo dopravní špičky.
Co je průjezd a pobyt cizí armády?
"Za pobyt se nepovažuje průjezd těchto ozbrojených sil přes území České republiky, který zpravidla nepřekročí 48 hodin, a jejich přelet nad územím České republiky," píše se v dokumentu ministerstva zahraničí.
Související obsah
Jelikož každoročně přes Česko uskuteční velký počet přeletů a průjezdů ozbrojených sil cizích států, rozhoduje vláda o těchto povoleních dopředu, zpravidla na konci roku. Kdy dá souhlas s přeletem a průjezdem ozbrojených sil partnerských států.
O jaké státy se konkrétně jedná, najdete v tomto dokumentu:
Pokud ovšem přesun cizí armády překročí hranici uvedených 48 hodin, musí k němu vláda dát zvláštní souhlas, stejně jako tomu bylo v případě plánovaného přesunu části americké armády Dragoon Ride. Ten se uskuteční od 29. března do 1. dubna. Kudy budou Američané projíždět a další informace naleznete ZDE.
Související obsah
V rámci operace Dragoon Ride projede českým územím 118 vozidel americké armády většinou těžkých transportérů Stryker. V koloně se bude přesouvat 516 vojáků. Českem projede ve třech trasách a zdrží se tu čtyři dny (29. března až 1. dubna). Kde se budou přesně pohybovat jednotlivé dny, najdete ZDE.
Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz