Signály

Poplach! Kdy utíkat, když zazní sirény? PŘEHLED signálů

Poplach! Kdy utíkat, když zazní sirény? PŘEHLED signálů
Zdroj: Tn.cz/ thinkstockphotos.com

Zkoušku sirén každou první středu v měsíci pozná jistě každý. Jenže co když se ozve varovný signál? Poznáte jej? Současná situace ve světě nám připomněla důležitou věc - většina lidí neví, jak rozpoznat varování před nebezpečím. Připravili jsme proto přehled varovných signálů. Co znamenají a kdy se spouštějí?

Všichni jistě znáte pravidelnou zkoušku sirén, která probíhá zpravidla první středu v měsíci v pravé poledne. Jedná se o nepřerušovaný zvuk trvající 140 vteřin, jenž slýcháme od listopadu 2001. Jenže za ty roky jsme se ho naučili ignorovat. Co však dělat, když se nejednou ozve varovný signál? Máme vzít nohy na ramena? Schovat se? Co signály znamenají, jak se od sebe liší, a dají se podle nich rozpoznat bezpečnostní rizika? Tyto otázky si zodpovíme.

Víte, že… Od roku 2009 předchází zkoušce sirén hlasové upozornění. Stalo se tak po množství stížností cizinců, které signál překvapil, a měli strach, že jde o skutečné varování před nebezpečím.

Jaké druhy signálů můžete slyšet?

Pravidelná zkouška sirén – jak je již výše zmíněno, jde o 140 sekund trvající nepřerušovaný signál spouštěný zpravidla první středu v měsíci.

Požární poplach - dále se můžeme setkat se signálem, který není ani varovný ani zkušební. "Slouží ke svolání jednotek požární ochrany. Nazýváme jej „Požární poplach“ a je vyhlašován rotační sirénou přerušovaným signálem (25 sekund trvalý tón, 10 sekund přerušení, 25 sekund trvalý tón) po dobu jedné minuty anebo v případě elektronické sirény napodobením tónu trubky „HÓ-ŘÍ, HÓ-ŘÍ“ také po dobu jedné minuty," uvedl pro TN.cz Jaromír Šiman z odboru ochrany obyvatelstva a krizového řízení MV-GŘ HZS ČR.

Všeobecná výstraha – jediný varovný signál užívaný na území České republiky, kterým se varuje obyvatelstvo při hrozící nebo nastalé mimořádné události. Tento signál je vyhlašován kolísavým tónem sirény trvajícím 140 vteřin. V případě nouze může být vyhlašován v tříminutových intervalech.

Existuje několik typů sirén, které signalizují jakékoli nebezpečí od povodní, přes ohlášení úniku chemických či radioaktivních látek, až po válečný útok:

- nejmodernější - elektronická, opatřená hlasovým modulem, která upřesňuje charakter ohrožení (nebezpečí zátopové vlny, chemická havárie, radiační havárie) a vyzývá ke sledování vysílání rozhlasu a televize.

- elektrické rotační – signalizují pouze tónem. Jaké konkrétní nebezpečí hrozí, to podle signalizace nepoznáme. Informace o tom, co se stalo, proč byla spuštěna siréna a varováno obyvatelstvo a co dělat dále, uslyšíte v mimořádných zpravodajstvích televize či rádia. Tyto informace mohou být sdělovány také obecními rozhlasy, popřípadě megafony záchranářských vozidel, vysvětluje Jaromír Šiman.

Jestliže uslyšíte varovný signál všeobecné výstrahy, doporučuje se především okamžitě najít úkryt v jakékoli blízké zděné budově, která má uzavíratelné prostory. Panuje představa, že byste se měli schovat ve sklepě, tomu se ovšem vyhněte a raději dejte přednost místnostem ve vyšších patrech, nebo středu budovy bez oken z důvodu ochrany před šířením nebezpečných látek (většina z nich je težší než vzduch, tj. drží se při zemi).

Tato rada neplatí, pokud jde o varování před povodněmi. V případě této hrozby je doporučováno vyhledat vyvýšené místo (kopec), nebo volné prostranství.

Místnost, ve které se ukryjete, izolujte od okolí – zabezpečte okna a dveře. V případě chemické či jaderné havárie vypněte klimatizaci a větrání. Ucpěte jakákoli místa, z nichž by do vašeho úkrytu mohl proudit vzduch z venku.

Pak už nezbývá nic jiného než jen čekat na další informace ze sdělovacích prostředků či od záchranářů.

V České republice existuje údajně až pět tisíc úkrytů – bunkrů, protiatomových krytů, které byly postaveny v době studené války. Kde se nachází ten nejbližší vašemu bydlišti? Co by měla obsahovat „kápézetka“ neboli krabička poslední záchrany? Zásobují se Češi na horší časy po vzoru našich babiček, které ještě pamatují válku. A jak dát první pomoc? Na všechny tyto otázky zodpovíme ve velkém seriálu! Stačí sledovat TN.cz

Anna Cajthamlová, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz