Děti

České děti přestávají číst, varuje průzkum! Prý je to nebaví

Alarmující průzkum ukázal, že přibývá českých dětí, které vůbec nečtou. Ačkoli se v posledních letech mluvilo hlavně o tom, že české děti čtou méně, existuje sílící skupina těch, které nevezmou knížku do ruky nikdy.

Nejnovější výsledky varovného průzkumu Národní knihovny ukázaly, že knížku nikdy nepřečetlo a číst nechce téměř 40% chlapců a 20% dívek.

Nebaví mě to. To je prý nejčastější výmluva dětí, proč se jim příliš do čtení nechce. Důvody jsou jasné - možností, jak vyplnit volný čas je dnes mnohem více než před lety. Podle odborníků hraje roli internet. "Ubylo i dětí, které čtou více knih za měsíc," uvedl Vít Richter, ředitel Knihovnického institutu Národní knihovny.

Související obsah

Neochota číst se projevuje na schopnostech dětí psát. "Nevědí to, co by vědět měli, nemají praxi s jazykem, nevědí, kam dát čárku a nemají slovní zásobu," shrnul důsledky ředitel Ústavu pro jazyk český Akademie věd Karel Oliva.

Podle průzkumu ovlivňují dětské čtení tři faktory: rodiče, škola a knihovna. Právě knihovny z celé republiky se už tradičně zapojují do celosvětové akce Noc s Andersenem, během které děti přenocovávají v knihovnách. "Ten zájem je dvojnásobný. Před nocí s Andersenem se nám hlásí nový čtenáři," potvrdila knihovnice Hana Hanáčková.

A jak by měl tedy vypadat ideální dětský čtenář? "Extrémy nefungují. Když si dítě přečte každý měsíc jednu knížku, bude to dobrý," doporučuje psycholog Jan Kulhánek. Výzkum ukázal ale i pozitivní věc. Právě takových dětí, které přečtou jednu knížku za měsíc, přibylo.

tn.cz / David Garkisch

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz