Ukrajina

Na Ukrajině opět zuří regulérní válka. Zastaví ji nové příměří?

Na východě Ukrajiny dochází i přes uzavřené příměří k tvrdým bojům mezi ukrajinskou armádou a proruskými separatisty. Během pouhých 24 hodin zemřelo nejméně sedm vojáků - dalších 13 bylo zraněno. Pokus o klid zbraní, už několikátý, má přijít 1. září.

V obci Marjinka nedaleko ukrajinského Doněcku se ozývá ohlušující střelba. Proruští separatisté pálí na pozice ukrajinských vojáků, a ti jim stejným způsobem odpovídají. Dohody z Minsku o klidu zbraní, jako by vůbec neexistovaly. Raketomety, které obě znepřátelené strany používají, po sobě zanechávají nepředstavitelnou spoušť. V plamenech končí i rodinné domy.

Nejen místní si přejí, aby příští úterý na východě Ukrajiny konečně zavládl dojednaný mír. "Určitě by mělo dojít k nějaké dohodě - nikdo z nás si nepřeje válku. Co ale naděláte, když ze všech stran slyšíte dělostřeleckou palbu?" říká například velitel praporu ukrajinské armády.

Související obsah

Začátkem týdne řešili nepřehlednou situaci na východě země představitelé Francie, Německa a Ukrajiny. "Dohodu o příměří se podařilo naplnit jen částečně, i nadále jsme svědky dalšího umírání. Musíme proto provést vše potřebné, aby se příměří stalo skutečností," prohlásila německá kancléřka Angela Merkelová.

Dnes se v Bruselu ze stejného důvodu sešel s ukrajinským prezidentem Porošenkem také předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker. Jednání ale zatím významný průlom do řešení východoukrajinské krize nepřinesly.

Zdroj: isifa.com
tn.cz / gar
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz