Rusko

Zemřel hlavní Putinův zvěd, příčinu Kreml tají

Zemřel hlavní Putinův zvěd, příčinu Kreml tají
Zdroj: Profimedia

Ruská zpravodajská služba GRU přišla o svého šéfa. Igor Sergun zemřel náhle ve věku 58 let, ruské úřady příčinu smrti blíže nespecifikovaly, veřejnost se o jeho skonu dozvěděla až z oficiálního nekrologu.

Podrobností ze Sergunova života je známo velmi málo, podle ruských médií jsou detaily jeho života státním tajemstvím. "Kolegové a podřízení Serguna znali jako pravého vojenského důstojníka, zkušeného a kompetentního velitele, muže obrovské kuráže, skutečného patriota," uvádí se v nekrologu, jenž podepsal prezident Vladimir Putin.

Do čela GRU byl Igor Sergun jmenován v roce 2011, ale na různých pozicích působil v rozvědce už od roku 1984. Od roku 1998 působil jako ruský vojenský atašé v albánské Tiraně. Zemřel v hodnosti generálplukovníka.

V současné chvíli je podle Daily Mail hlavním působištěm GRU syrské uzemí, její agenti ale také hojně působí na východě Ukrajiny. Kvůli anexi Krymu se Sergunovo jméno objevilo na sankčním seznamu Evropské unie.

Související obsah

GRU je v současné chvíli hlavní ruskou vojenskou zpravodajskou službou, její historie sahá až do dob po bolševické revoluci v roce 1917, kdy byla založena tehdejším vůdcem Lvem Trockým. GRU byla známá především svou nezávislostí na dalších zpravodajských službách.

klma, TN.cz

K tématu Rusko

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz